Најубавите фотки од „Заливот на коските“ – место кое не смеете да го заобиколите кога сте во Охрид (фото)


Најубавите фотки од „Заливот на коските“ – место кое не смеете да го заобиколите кога сте во Охрид (фото)

Заливот на коските е реконструирана праисториска наколна населба од XII-VII век п.н.е., поставена над платформа која ја држат дрвени колци.

Zalivot-na-koskite-Ohrid-01.jpg

На овој локалитет, на длабочина од 3 до 5 метри се пронајдени остатоци од 6000 дрвени колци, кои најверојатно потпирале заедничка платформа на која имало 20-тина дрвени куќарки, а според истражувањата, површината на населбата се простирала на 8500 м2.

Платформата со копното била поврзана со помош на подвижен мост, кој во текот на ноќта се кревал заради заштита од животни и непријатели.

Овој необичен музеј на вода е едно од местата кои задолжително треба да ги посетите кога ќе се најдете во близина на Охрид.

Погледнете ги најубавите фотки од „Заливот на коските“ на Инстаграм:

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Најубавите плажи во Шпанија за 2017-та одбрани од туристите Шпанија е една од најживописните земји во светот. Сигурни сме дека на повеќето о...
Најубавите плажи во околината на Парга и Сивота Во близина на прекрасните Грчки гратчиња Парга и Сивота се наоѓаат едни од најуб...
Најубавите зимски фотки од Цермат на Инстаграм Цермат веројатно е местото од соништата за многумина кои се љубители на зимата и...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg