„Бев во Белград, го посетив Земун и кулата Гардош - посведочив на уникатна убавина“

Во последните години често одев во Белград, но никако не успевав да одвојам време и да го посетам Земун. Но, на моето последно патување таму, бев решен да одвојам време за Земун. Тоа ми беше на врвот на приоритети и активности кои сакав да ги остварам.

onie koisto sakaat da vidat poveke zemun i negovata unikatna ubavina 7

Бев сместен на Карабурма, па како најсоодветен ден за посета на Земун  ја избрав сабота.

И покрај прогнозата од претходните денови дека ќе паѓа дожд, во текот на целиот ден не падна ниту една капка, а сонцето препекуваше цело попладне. Се качивме во градски автобус и по 40 минути стигнавме во општината Земун, на десниот брег од Дунав.

Веќе однапред имав испланирано што да правам, затоа што така ми е најлесно да раководам со времето.

Прво се спуштивме до кејот и покрај реката Дунав продолживме да одиме кон Гардош, имавме за пешачење 2 километри. Имаше многу луѓе, возеа велосипеди, трчаа, пешачеа, грицкајќи пуканки…

Сплав до сплав, ресторан до ресторан, тезги со палачинки, сладолед, крофни, играчки… Имаше од сè по нешто.

onie koisto sakaat da vidat poveke zemun i negovata unikatna ubavina 1

Ако сте љубители на театарска уметност, тогаш задолжително да изгледате некоја претстава во „Мадленијанум“, прва приватна опера и театарска компанија во Србија.

Не проверив што беше на репертоарот и дали воопшто имаше нешто тој ден, но си дадов ветување на наредно доаѓање да изгледам некоја претстава од моите пријатели од Белград.

onie koisto sakaat da vidat poveke zemun i negovata unikatna ubavina 3

Искрено, најмногу ѝ се радував на градската населба Гардош, која е во склоп на Земун.

Оваа ридско место со тесни улички, скриени од масовниот остаток на Белград, ти овозможува слободно да пешачиш на калдрма стара со децении. Целата околина, заедно со малите куќарки и карактеристична архитектура им годи на очите.

Кога најпосле ќе се искачиш на самиот врв од ридот, те чека кулата Гардош – еден од најпрепознатливите симболи на Земун.

onie koisto sakaat da vidat poveke zemun i negovata unikatna ubavina 5

На сите срдечно им ја препорачувам оваа точка, погледот што ќе се открие пред вас навистина ќе ви ги испразни мислите барем минута-две.

Ова здание е едно меѓу последните траги од Австроунгарското царство на територија на денешна Србија. Ако се качите на ова 36-метарска кула, ќе може да уживате со поглед од 360 степени и истовремено ќе ви стане омилена точка од која нема да сакате да се поместите.

Во секој случај овој културно-историски споменик сè повеќе и повеќе станува посетувана локација и ги тера посетителите постојано да се навраќаат тука.

onie koisto sakaat da vidat poveke zemun i negovata unikatna ubavina 2

Кога се спуштивме на кејот, решивме да се одмориме во сплавот „Гугутка“. Навистина интересно среден, кој позитивно ме изненади. Со пиво пред себе, си ги споделивме импресиите од изминатиот ден.

onie koisto sakaat da vidat poveke zemun i negovata unikatna ubavina 4

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Е. Х. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ја посетив Махо, популарна плажа до аеродром на Карибите - Постојано нè надлетуваа авиони, имаше огр... На островот Сент Мартин вистинска атракција е плажата Махо, само поради нејзинат...
Забава до зори во Белград, богата гурманска понуда во Ниш - кои српски градови се идеални за city br... Од запад кон исток, север кон југ, низ различни региони, рамнини и планини... Ср...
„Бев во Неи Пори овој јуни 2023, лежалка со кафе е 5 евра, морето е уште студено, но едно селце кое ... „Пријатно бев изненадена од ниската цена на вилата во која во престојував, од не...
9 митови за Париз во кои веруваме поради филмовите и сериите Некои делови од Париз можеби мирисаат прекрасно од пекарите, но на многу места с...
Носталгија по детството во викендичката блиску Куманово – месен леб, музика од грамофон и легенди за... Постојат места кои се отвораат како портал и нè враќаат во нашите спомени од дет...
Го посетив селото на Попај морнарот во Малта - бајковита дестинација која ме врати во детството и ми... Она што навистина ме врати во детските денови и ја разбуди мојата меморија со сл...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg