9-те најчести грешки кои луѓето ги прават кога одат на крстарење


9-те најчести грешки кои луѓето ги прават кога одат на крстарење

Без разлика дали тоа ќе ви биде прво или којзнае кое по ред патување, сепак може да ви се случат некои грешки. За да ги избегнете добро е да направите план пред да тргнете.

9-te-najchesti-greshki-koi-lugjeto-gi-pravat-koga-odat-na-krstarenje-01.jpg

Моника Хемфрис разговарала со повеќе патници што често одат на патување со крузери.

Таа во сторија за Insider ги пренесува искуствата за тоа кои се деветте најчести грешки при патувањата со крузер.

Секако, овие правила и совети не важат буквално за секое крстарење и секој крузер, но добро е да ги имате на ум... 

Пакувате повеќе облека отколку што ви треба

Ова е една од најчестите грешки што луѓето ја прават кога патуваат. Кога се пакувате за патување со крузер најдобро е со себе да понесете лесна облека што лесно ќе можете да ја носите и надвор и внатре.

Samo-fala-ne-e-dovolno-ostavete-bakshiz-voobichaeni-greshki-shto-lugjeto-gi-pravat-koga-odat-na-patuvanje-so-kruzer-02.jpg

Не оставате бакшиш на вработените

Кога патувате со крузер само „благодарам“ не е доволно. Вработените и персоналот очекуваат за добрата услуга да им дадете бакшиш. Најголемиот дел од парите што вработените го заработуваат доаѓа токму од бакшишот, па затоа доколку сте задоволни од нечија услуга добро би било да оставите и повеќе од вообичаено.

Samo-fala-ne-e-dovolno-ostavete-bakshiz-voobichaeni-greshki-shto-lugjeto-gi-pravat-koga-odat-na-patuvanje-so-kruzer-03.jpg

Не истражуваат доволно на бродовите

Поголемиот дел од крузерите имаат повеќе бифеа. На некои од нив има и познати готвачи што се добитници на повеќе Мишелин ѕвезди, но и телевизиски ѕвезди. Така што крузерите се одлична можност да пробате нешто ново.

Samo-fala-ne-e-dovolno-ostavete-bakshiz-voobichaeni-greshki-shto-lugjeto-gi-pravat-koga-odat-na-patuvanje-so-kruzer-04.jpg

Храната во мензата е бесплатна

Поголем број луѓе велат дека им требале неколку патувања за да сфатат дека храната што се служи во мензата е бесплатна и е вклучена во цената на патувањето.

Samo-fala-ne-e-dovolno-ostavete-bakshiz-voobichaeni-greshki-shto-lugjeto-gi-pravat-koga-odat-na-patuvanje-so-kruzer-06.jpg

Не заборавајте да понесете пари во помали банкноти

Повторно се враќаме кај бакшишот. Наместо да носите банкнота од 100 долари или 100 евра, добро е да понесете помали банкноти за бакшиш.

Samo-fala-ne-e-dovolno-ostavete-bakshiz-voobichaeni-greshki-shto-lugjeto-gi-pravat-koga-odat-na-patuvanje-so-kruzer-07.jpg

Уште 4 грешки на следната страна...Би можело да ве интересира:

9 најчести грешки кои може да ви го уништат одморот Идејата за идеално патување и одмор за секој е различна – некој сака да ужива по...
Грешки кои повеќето туристи ги прават во посета на Копенхаген Пријатен, добро среден и еден од најрелаксирачките градови е токму Копенхаген.&n...
Зошто ноември е добар месец за патување? Нема добар или лош месец за патување. Да сме во можност, мислам дека секој од на...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg