Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


Jалова – скриеното приморско село што го нарекуваат грчко Мајами, идеално за посета во август или во септември

Приморското село Jалова сместено на западниот брег на островот Пелопонез е идеално место за одмор во втората половина на август или во септември. Заради кристално чистите плажи, природниот резерват и природните убавини, ова место го носи епитетот грчко Мајами.

gialova-skrienoto-primorsko-selo-shto-go-narekuvaat-grchko-majami-idealno-za-poseta-vo-avgust-ili-vo-septemvri-01.jpg

Приморското село Jалова (Gialova) е едно од помалку познатите туристички места на островот Пелопонез, а угледниот британски весник Guardian го вклучи во својата сторија за скриените убавини на Грција. Селото е атрактивно за посета во август, па дури и во септември.

Убавите плажи, природната убавини и уникатната атмосфера во селото прават местото да наликува на засебен остров на островот Пелопонез.

Јалова е релативно блиску до Атина па нема да има потреба да купувате билети за траект. Оддалеченоста од главниот град на Грција до приморското село е околу 270km или околу 3,5 часа патување со автомобил.

Јалова е препознатливо по Јалова лагуната, но и по природниот резерват. Местото кон крајот на август и во септември станува важна точка за миграција низ која поминуваат над 200 видови птици кои патуваат кон југ за да презимат, а задолжително ја посетуваат бистрата лагуна.

Освен што можете да уживате во околните плажи, местото е релативно блиску и до голем број историски споменици на западниот брег на Пелопонез, а во близина се и познатите водопади Полимни, но и областа Месинија каде има околу 15 езера кои заради нерамната површина креираат водопади.

Заради длабочината на езерата, водопадите се сметаат дека не се погодни за деца и треба особено да бидете внимателни.

Што се однесува до плажите во близина на Јалова, можеби најпозната е кружната плажа Voidokolia која мами воздишки со кристално чистата вода, а во близина е и плажата Romanos, што нуди неповторлив поглед на Јонското Море.

Еден дел од плажата е организиран, а друг е див за оние кои сакаат да си лежат на песок.

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

На кои плажи и места во Грција морето е најтопло? Во Паралија, како и на островот Родос, има многу плажи каде што морето е многу т...
„Иранска Кападокија“ – уникатно село каде што жителите живеат во издлабени вулкански карпи (фото) Во Иран има мало древно селце кое денес е дом на околу 600 жители кои живеат во ...
20 плажи во Европа кои вреди да ги посетите во 2022 Можеби сонувате за одмор во Тајланд или некоја друга егзотична дестинација, но ф...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg