Најубавите божиќни пазари за 2022 - кога и каде ќе ја доживеете празничната магија? (фото)

Божиќниот пазар во Будимпешта е изгласан за најдобар во Европа за 2022, според European Best Destinations. Kои други европски дестинации ќе имаат божиќна магија почнувајќи од месецов и во кој период да ги посетите? 

najubavite-bozhikjni-pazari-za-2022-koga-i-kade-kje-ja-dozhiveete-praznichnata-magija-foto-001.jpg

European Best Destinations секоја година објавува листа со најубави божиќни пазари во Европа кои се изгласани од патувачите, а ние одвојуваме 9 најдобри од кои повеќето од нив се лесно достапни од кај нас.

Празнична магија низ цели градови, плоштади украсени со огромни елки и штандови за топли пијалаци и вкусна храна, лизгалишта, панорамски тркала - нема ништо поубаво од ова во празничниот период нели?

Ако уште не сте го испланирале зимското патување, време е да почнете, бидејќи во европските градови божиќните пазари почнуваат од средината на ноември. 

9 најубави божиќни пазари во Европа:

Будимпешта (18 ноември – 1 јануари)

najubavite-bozhikjni-pazari-za-2022-koga-i-kade-kje-ja-dozhiveete-praznichnata-magija-foto-02.jpg

Базел, Швајцарија (24 ноември – 23 декември)

najubavite-bozhikjni-pazari-za-2022-koga-i-kade-kje-ja-dozhiveete-praznichnata-magija-foto-03.jpg

Виена, Австрија (19 ноември – 26 декември)

najubavite-bozhikjni-pazari-za-2022-koga-i-kade-kje-ja-dozhiveete-praznichnata-magija-foto-04.jpg

Брисел, Белгија (25 ноември – 1 јануари)

najubavite-bozhikjni-pazari-za-2022-koga-i-kade-kje-ja-dozhiveete-praznichnata-magija-foto-05.jpg

Талин, Естонија (25 ноември – 8 јануари)

najubavite-bozhikjni-pazari-za-2022-koga-i-kade-kje-ja-dozhiveete-praznichnata-magija-foto-06.jpg

Прага, Чешка (26 ноември – 6 јануари)

najubavite-bozhikjni-pazari-za-2022-koga-i-kade-kje-ja-dozhiveete-praznichnata-magija-foto-07.jpg

Лајпциг, Германија (22 ноември – 23 декември)

najubavite-bozhikjni-pazari-za-2022-koga-i-kade-kje-ja-dozhiveete-praznichnata-magija-foto-08.jpg

Дизелдорф, Германија (17 ноември – 30 декември)

najubavite-bozhikjni-pazari-za-2022-koga-i-kade-kje-ja-dozhiveete-praznichnata-magija-foto-09.pngфото извор

Загреб, Хрватска (26 ноември – 6 јануари)

najubavite-bozhikjni-pazari-za-2022-koga-i-kade-kje-ja-dozhiveete-praznichnata-magija-foto-10.jpg

М. М. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Фото-докази дека планинарскиот дом Караџица е едно од најубавите места во Македонија Сигурно и вие на Инстаграм сте налетале на фотографии направени таму... Салатка ...
Магична атмосфера низ европските градови – како излезени од божиќна бајка (фото) Божиќниот базар во Лајпциг е бајковит, улиците на Солун блескаат со сијалички и ...
Не е Фотошоп, Копаоник е (фото) Замислете сместување во игло среде шума под ѕвездено небо... Звучи бајковито и н...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg