„Бев во Кипар, со автобус од Скопје, па со авион од Солун - зошто оваа дестинација ми се допадна?“

„Овој лет, кој траеше 2 часа, ми беше еден од најубавите во животот. Седната покрај прозорецот уживав во неверојатни пејзажи на недогледната морска шир, прошарана со островчиња и полуостровчиња. А кога стигнав во Кипар? Таму ја видов најубавата плажа Ниси во Аја Напа, совршеното шеталиште покрај море во Ларнака, но и суровата поделеност со граница на Кипар на грчки и турски дел, како и градот на духовите... Кипар е вистинско доживување!“ 

bev-vo-kipar-so-avtobus-od-skopje-pa-so-avion-od-solun-zoshto-ovaa-destinacija-mi-se-dopadna-01_copy.jpg

Кипар лично мене никогаш не ми дојде на листата како дестинација за летен одмор, но сега кога сестра ми и една пријателка ми споменаа пролетно патување на Кипар ми изгледаше како совршена идеја – да ја видам оваа земја, а да не го минам летниот одмор таму.

Па, така 3-те полни со ентузијазам да живееме „морски денови“ среде март се наоружавме со трпение да патуваме прво со автобус од Скопје до Солун, па оттаму со авион до Ларнака, Кипар.

bev-vo-kipar-so-avtobus-od-skopje-pa-so-avion-od-solun-zoshto-ovaa-destinacija-mi-se-dopadna-03.jpg

Овој лет, кој траеше 2 часа, мора да признаам дека ми беше еден од најубавите во животот.

Седната покрај прозорецот уживав во неверојатни пејзажи на недогледната морска шир, прошарана со островчиња и полуостровчиња.

bev-vo-kipar-so-avtobus-od-skopje-pa-so-avion-od-solun-zoshto-ovaa-destinacija-mi-se-dopadna-04.jpg

Сакале да признаеме или не, Грција е прекрасна, а исто и Кипар. И од копно и од небо.

bev-vo-kipar-so-avtobus-od-skopje-pa-so-avion-od-solun-zoshto-ovaa-destinacija-mi-se-dopadna-05.jpg

Кипар е островска држава која се наоѓа во источниот дел на Средоземното Море, трета по големина и по населеност на Медитеранот, со местоположба јужно од Турција, западно од Сирија и Либан, северозападно од Израел и Палестина, северно од Египет и југоисточно од Грција.

bev-vo-kipar-so-avtobus-od-skopje-pa-so-avion-od-solun-zoshto-ovaa-destinacija-mi-se-dopadna-001.jpg

Брзо се сместивме во еден од многуте хотелски сместувачки капацитети и се упативме кон морето, шетајќи по долгата одлично уредена патека која нè одведе сè до центарот на градот Ларнака.

bev-vo-kipar-so-avtobus-od-skopje-pa-so-avion-od-solun-zoshto-ovaa-destinacija-mi-se-dopadna-20.jpg

bev-vo-kipar-so-avtobus-od-skopje-pa-so-avion-od-solun-zoshto-ovaa-destinacija-mi-se-dopadna-06.jpg

И мислев дека ќе нема туристи, а таму луѓе од разни земји, најголем дел од нив со потемен тен, слично како и Кипарците. Мислам дека на секој половина час гледав на небото како се приближува по еден авион за да слета на Кипар, во време кога очекував дека ќе биде пусто.

bev-vo-kipar-so-avtobus-od-skopje-pa-so-avion-od-solun-zoshto-ovaa-destinacija-mi-se-dopadna-13.jpg

bev-vo-kipar-so-avtobus-od-skopje-pa-so-avion-od-solun-zoshto-ovaa-destinacija-mi-se-dopadna-67.jpg

Цените на шеталиштето покрај море се движеа од 5 и пол евра за пита гиро, 12 за растурено гиро, околу 15 евра порција риба, до 4 евра за пиво и од 3 евра (кратко еспресо), па нагоре за кафе.

bev-vo-kipar-so-avtobus-od-skopje-pa-so-avion-od-solun-zoshto-ovaa-destinacija-mi-se-dopadna-08.jpg

bev-vo-kipar-so-avtobus-od-skopje-pa-so-avion-od-solun-zoshto-ovaa-destinacija-mi-se-dopadna-46.jpg

Плажите уште не беа отворени и иако морето ми годеше, бојата на водата во Ларнака не ме воодушеви, но затоа пак плажата Ниси во градот Аја Напа беше една од најубавите што сум ги видела во животот.

bev-vo-kipar-so-avtobus-od-skopje-pa-so-avion-od-solun-zoshto-ovaa-destinacija-mi-se-dopadna-10.jpg

bev-vo-kipar-so-avtobus-od-skopje-pa-so-avion-od-solun-zoshto-ovaa-destinacija-mi-se-dopadna-07.jpg

Со преситен песок и вода најтиркизна на свет, плажа на која копното како со тенок песочен насип се спојуваше со мало островче.

bev-vo-kipar-so-avtobus-od-skopje-pa-so-avion-od-solun-zoshto-ovaa-destinacija-mi-se-dopadna-51.jpg

bev-vo-kipar-so-avtobus-od-skopje-pa-so-avion-od-solun-zoshto-ovaa-destinacija-mi-se-dopadna-53.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

„Бев во Неи Пори овој јуни 2023, лежалка со кафе е 5 евра, морето е уште студено, но едно селце кое ... „Пријатно бев изненадена од ниската цена на вилата во која во престојував, од не...
Ја посетив Махо, популарна плажа до аеродром на Карибите - Постојано нè надлетуваа авиони, имаше огр... На островот Сент Мартин вистинска атракција е плажата Махо, само поради нејзинат...
Го посетив селото на Попај морнарот во Малта - бајковита дестинација која ме врати во детството и ми... Она што навистина ме врати во детските денови и ја разбуди мојата меморија со сл...
Ивана од Скопје: „Работев како фотограф на брод, крстарев низ француските Кариби - што ме воодушеви ...  Досега имам посетено многу поморски градови, пристаништа, популарни монден...
„Бев на Тасос, стигнавме за околу 5 часа од Скопје, вљубувањето во островот ми започна со галебите н... „Вљубувањето во Тасос ми започна со белите галеби на траектот, кои ми јадеа од р...
„Од Скопје до Сицилија стигнав за 6 часа - летав преку Софија за 27 евра, јадев бургер од коњско мес... „Пет дена се премалку да се доживее Сицилија - домот на озлогласената мафија, ву...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg