7 знаци за здравјето на детето кои не треба да ги игнорирате

Кога на детето му се случува нешто, тогаш и родителите поминуваат низ едно тешко искуство заедно со своето дете.

7-znaci-za-zdravjeto-na-deteto-koi-ne-treba-da-gi-ignorirate-01.jpg

Но, многу неволји може да бидат избегнати ако симптомите се препознаат навреме.

Затоа, прочитајте ги овие 7 знаци кои се важни за здравјето на детето и не треба да ги игнорирате.

Иако не мора да значи дека секогаш овие знаци значат нешто сериозно, бидејќи некогаш се сосема нормални, сепак подобро е да бидете сигурни и да се консултирате со лекар.

Растење на бенки

Ако асиметрична дамка со необична боја, голема повеќе од 6 mm, се појави на телото на детето, или ако веќе постоечка бенка почне да расте, тоа е знак дека треба да го однесете на лекар.

7-znaci-za-zdravjeto-na-deteto-koi-ne-treba-da-gi-ignorirate-02.jpg

Губење на косата

Изворот на овој проблем е најчесто скриен во внатрешноста на телото, а главната причина може да биде недостаток на витамини. За да ја откриете вистинската причина, неопходно е да посетите доктор.

7-znaci-za-zdravjeto-na-deteto-koi-ne-treba-da-gi-ignorirate-03.jpg

Промена на расположение и однесување

Ненадејно намалување на апетитот, проблеми во спиењето или намалено движење, се важни знаци заради кои треба да го однесете детето кај вашиот педијатар.

7-znaci-za-zdravjeto-na-deteto-koi-ne-treba-da-gi-ignorirate-04.jpg

Зголемување на главата

Фонтанелата е апсолутно нормална кај бебињата и со тек на време ќе се затвори, но ако продолжи да расте, тогаш тоа може да биде знак за нешто друго. За да дознаете што, советувајте се со стручни лица.

7-znaci-za-zdravjeto-na-deteto-koi-ne-treba-da-gi-ignorirate-05.jpg

Намален слух

Ако детето не реагира на барањата и не одговара дури ни кога го викате по име, тогаш можно е да има проблеми со слухот. За да бидете сигурни во тоа, советувајте се со вашиот доктор.

7-znaci-za-zdravjeto-na-deteto-koi-ne-treba-da-gi-ignorirate-06.jpg

Постојана жед

Честото барање и желба на детето да пие течности, може да излезе дека е знак за некој друг проблем. Бидејќи не може да бидете сигурни дали е тоа така или е само случајност, прашајте го вашиот доктор.

7-znaci-za-zdravjeto-na-deteto-koi-ne-treba-da-gi-ignorirate-07.jpg

Гласно грчење во сон

Тивкото грчење на децата во сон не е опасен знак. Но, ако почне да испушта силни звуци за време на спиењето, можно е да има некои проблеми со дишењето. Не го игнорирајте овој знак.

7-znaci-za-zdravjeto-na-deteto-koi-ne-treba-da-gi-ignorirate-08.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 знаци дека вашето дете е разгалено Сакајќи да им го овозможат најдоброто, многу родители прават грешка и ги разгалу...
Како да разговарате со вашето дете за тешки теми и зошто не треба да го лажете? Смртта на миленичето или некоја блиска личност, расправиите помеѓу вас и партнер...
Како да му помогнете на детето да ги засака учењето и пишувањето домашни задачи? Немојте да го казнувате детето или да го „поткупувате“ со подароци. Ако извади с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg