Емотивен момент: Невеста, која е инвалид, зачекори со помагало кон олтарот – младоженецот плаче (видео)

Со солзи и неверување Џеј Блумфилд ја гледаше својата сакана Челзи Хил, која е парализирана во долниот дел од телото, како чекори кон олтарот на денот на нивната свадба.

devojka-invalid-go-iznenadi-mladozhenecot-i-zachekori-kon-oltarot-na-denot-na-svadbata-video-01.jpg

Џеј Блумфилд (34) од Лос Анџелес со неверување и со солзи во очите изреагира на изненадувањето што неговата сопруга Челзи Хил (29) му го приреди на нивната свадба.

devojka-invalid-go-iznenadi-mladozhenecot-i-zachekori-kon-oltarot-na-denot-na-svadbata-video-02.jpg

Како што вели Челзи, Џеј всушност мразел изненадувања, но тоа не ја спречило да го спроведе својот план и да зачекори кон олтарот – со што истовремено го остварила и сопствениот сон.

devojka-invalid-go-iznenadi-mladozhenecot-i-zachekori-kon-oltarot-na-denot-na-svadbata-video-03.jpg

Хил вели дека отсекогаш сонувала да чекори кон олтарот на денот на нејзината свадба.

„Сакам да нагласам дека нема ништо лошо во тоа да седите во вашата количка, но додека растев, секогаш се замислував себеси како чекорам кон олтарот.

Не ми беше поентата да докажам дека инвалидитетот нешто ми одземал – туку сакав да се гледам очи во очи со него. Тоа мошне ми беше важно“ – вели таа.

Таа користела протези за нозете и помагало за одење за да го оствари сопствениот сон, a нејзината венчаница била направена со посебен долен дел што можел да се отстрани со цел да ѝ се олесни преместувањето од и во инвалидската количка.

devojka-invalid-go-iznenadi-mladozhenecot-i-zachekori-kon-oltarot-na-denot-na-svadbata-video-05.jpg

Реакцијата на Џеј кога ја гледа како зачекорува кон олтарот, придружувана од нејзиниот татко, е доловена и во видеото што е објавено на ТикТок.

@ashajpg

she said she dreamed of the day she’d look her husband in the eye on their wedding day, and she did that 🥺

♬ In This Shirt - The Irrepressibles

Хил вели дека чекорењето кон олтарот бил еден од нејзините омилени мигови во свадбата.

„По несреќата не бев сигурна дека ќе најдам некого што вистински ќе ме сака. Ти ме прифати во целост, ме почитуваш и ги сакаш сите делови од мене“, му рече Челзи на Џеј во нејзините завети.

Челзи остана на нозе и за време на првиот брачен танц, а вели дека тоа бил „посебен“ миг за нив.

devojka-invalid-go-iznenadi-mladozhenecot-i-zachekori-kon-oltarot-na-denot-na-svadbata-video-06.jpg

Хил во целост е парализирана од половината надолу од 2010-та година. Таа е извршен директор и основач на The Rollettes, танчерска група за лица со инвалидски колички во Лос Анџелес, но и гласноговорник за потребите на лицата со инвалидитет, a на Инстаграм има околу 168.000 следбеници.

devojka-invalid-go-iznenadi-mladozhenecot-i-zachekori-kon-oltarot-na-denot-na-svadbata-video-07.jpg

Нејзиниот сопруг Џеј Блумфилд изработува инвалидски колички. Тие двајцата се запознале на настан за технологија за поддршка на лицата со инвалидитет во 2014-та година и оттогаш се заедно.

devojka-invalid-go-iznenadi-mladozhenecot-i-zachekori-kon-oltarot-na-denot-na-svadbata-video-08.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Невеста од Израел што тверка на својата свадба стана вирален хит (видео) „Не сакав религиозна свадба, туку голема хип-хоп забава и сонот ми се оствари“, ...
Уникатна свадба: Пар се венчаше пред лагуна со мраз во Исланд - невестата во црна венчаница (фото) Кој рече дека треба да постојат правила околу свадбениот ден? Најважно од сѐ е д...
11 фото докази дека свадбата може да ви биде бајковита и без да потрошите цело богатство „Сама си направив торта и колачи за свадба. Беше многу стресно, но вредеше секој...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg