7 работи кои прават да изгледате постаро отколку што сте навистина

Темен лак за нокти кој ви ги нагласува несовршеностите на рацете и прстите, фустани од кадифе... Кои работи прават да изгледате постаро и со кои алтернативи можете да ги замените?  

7-raboti-koi-pravat-da-izgledate-postaro-otkolku-shto-ste-navistina-01.jpg

Не постои жена која намерно би носела облека во која ќе изгледа постаро отколку што е навистина, ниту пак ќе користи шминка и аксесоари кои ѝ додаваат години визуелно.

Но, ќе се изненадите колку несвесни грешки прават сите, а поради кои може да изгледате и до 5 години постаро.

Ова се грешките кои ги правиме често, а кои додаваат години... Затоа, обидете се да ги избегнете.

Фустани од кадифе

Фустаните од кадифе се совршени за тинејџерките, но не и за возрасните жени. Тие на секоја жена ѝ додаваат по неколку години.

Сјајот на материјалот визуелно ја преобликува силуетата, па колку и да сте слаби, ќе изгледате пошироко.

Затоа, ако сакате да носите кадифе, препорачливо е да го комбинирате со друга облека и кадифето да не доминира.

7-raboti-koi-pravat-da-izgledate-postaro-otkolku-shto-ste-navistina-08.jpg

Блузи и кошули врз панталоните/фармерките

Сигурно се чувствувате удобно во широката облека, но таа визуелно додава години.

Па, кога носите кошули преку фармерките, ги криете контурите на телото.

Понекогаш е доволно само предниот дел од кошулата (или едната страна) да ја ставите во панталоните и да го свртите фокусот кон вашата половина.

7-raboti-koi-pravat-da-izgledate-postaro-otkolku-shto-ste-navistina-07.jpg

Хулахопки кои ѝ даваат „тен“ на ногата

Иако самото име вели „тен“, најчесто хулахопките во оваа нијанса изгледаат неприродно, вештачки и го уништуваат целиот имиџ, особено ако се дебели.

Затоа е подобро да изберете црни хулахопки, без оглед дали се тенки или дебели.

7-raboti-koi-pravat-da-izgledate-postaro-otkolku-shto-ste-navistina-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Каков маникир да изберете оваа есен за да бидете во тренд – Од чоколадни, до речиси проѕирни нокти (... Металик нокти со врв од мат лак, нокти во боја на топло чоколадо, но и речиси пр...
„Какви нокти очекував, а какви добив“: Жени споделуваат „хорор“ искуства од салони за маникир Искривени нокти, шкртаници наместо квалитетен дизајн, излупен лак... Жени ги спо...
12 жени ги откриваат тајните за убавина (поради кои се чувствуваат одлично во своја кожа) „Имам 50 години и веќе две децении го чистам лицето со масло од рози наместо со ...
Сите нијанси на жолто - Идеи за пролетен маникир Металик или мат, нежна како банана или силно жолта... Која нијанса и стил се ваш...
5 забавни идеи за син маникир, идеален за студените зимски месеци Син маникир што се прелева - Хит оваа сезона е сината боја што ќе се прелев...
Нагласени очи, многу руменило: Шминката од 1990-тите повторно станува хит (фото) Ако ви се допаѓа впечатливата шминка од 90-тите години на минатиот век, имаме до...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg