Трикови за идеална шминка на очи за жени со зрела кожа


Трикови за идеална шминка на очи за жени со зрела кожа

Очите се огледало на душата, без разлика на која возраст сме. Затоа, жените обожаваат да ги истакнуваат со соодветна шминка, но и со нега што одговара на зрелоста на кожата.

najdobrite-trikovi-za-shminka-za-ochi-za-zrela-kozha-01.png

Како што минуваат годините, така се менува и кожата околу очите. Затоа, за да може да нанесуваат шминка, треба да применуваат неколку практични трикови.

Еве што сè треба да претходи пред нанесувањето:

Крема околу очи

Ова веќе сигурно го правите, но бидете сигурни дека ви е секојдневна рутина. Користете крема за околу очи што одговара на вашиот тип на кожа, а ако е потребно, менувајте ја во текот на годишните времиња. Треба да биде што похидратантна, а помалку мрсна.

Усогласете ги веѓите

Убава форма и густина на веѓи може да направи вашето лице да изгледа складно и визуелно тонирано. Обликувајте ги според тоа како ви се допаѓа, а користете и восок за нега или нијансиран гел, за да го добиете саканиот ефект.

najdobrite-trikovi-za-shminka-za-ochi-za-zrela-kozha-03.jpg

Нанесувајте прајмер

Прајмерот се нанесува на целото лице, вклучително и на делот под очите. Тој создава одлична подлога за натамошното нанесување на шминката. На очниот капак користете специјална подлога наменета за нанесување под шминката за очи.

Внимателен избор на тонови

Избирајте природни тонови кои прекрасно се слеваат со вашиот тен. За подраматичен изглед можете да додадете сјајна сенка или светкав туш за очи, но внимавајте тоа да биде суптилно, а во исто време и ефективно. Размачкајте ги нежно линиите, за да нема остри граници.

najdobrite-trikovi-za-shminka-za-ochi-za-zrela-kozha-02.jpg

Користете кремасти сенки

Кремастите сенки имаат подобра текстура за зрелата кожа. Имаат добра покривност и често се збогатени со хидратантни масла, кои дополнително ја негуваат кожата.

Не заборавајте на маскарата

Користете маскари кои се водоотпорни и кои нема да се ронат и да се насобираат во делот под вашите очи. Можете да користите и виткач за трепки.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Каква шминка била во мода секоја година од 1982-ра до 2000-та? Секоја година се појавуваат нови модни трендови, како и трендови за убавина – ко...
4 правила со кои темната шминка нема да изгледа страшно Темните зачадени очи се еден вечно модерен тренд и изглед кој очигледно ќе потра...
9 тајни кои жените со беспрекорна кожа никогаш нема да ви ги кажат Младата и негувана кожа не е дар на природата. Таа се стекнува со соодветни рути...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg