„Порано бев многу послаба, но и депресивна - сега имам некој килограм плус, но се прифатив, среќна сум“


„Порано бев многу послаба, но и депресивна - сега имам некој килограм плус, но се прифатив, среќна сум“

„Да, јас бев послаба на фотографијата од лево, но исто така не ми беше добро, бев депримирана, осамена, имав многу мала самодоверба, мислев дека не вредам...“, ја почнува својата исповед Нели од Лондон.

porano-bev-mnogu-pozgodna-no-i-depresivna-sega-imam-nekoj-kilogram-plus-no-se-prifativ-srekjna-sum-01.jpg

Нели од Лондон е инфлуенсерка со повеќе од 440.000 следбеници која постојано шири позитивност кон сите облици на тела на Инстаграм.

Таа вели дека лузните, текстурата на кожата, наборите се доказ дека ние всушност живееме, дишеме и сме подвижно уметничко дело, дека се всушност убави и дека се дел од нас.

Со споредба на две фотографии од себе, од кои на првата (постарата) е послаба Нели порачува:

„Од денот кога ќе научиме да го разбираме јазикот нè учат дека да се биде слаб е најдобро. Колку си послаб, толку подобро, колку помал број носиш, толку си посреќен, колку помалку место зафаќаш, толку си поприфатен.

Па, кога ненадејно ќе сфатиме дека не можеме да се држиме до тие нереалистични идеи по минување на голем дел од животот обидувајќи се да ја постигнеме таа бизарна цел, чувствуваме дека не сме успеале.

porano-bev-mnogu-pozgodna-no-i-depresivna-sega-imam-nekoj-kilogram-plus-no-se-prifativ-srekjna-sum-02.jpg

Да, јас бев послаба на фотографијата од лево, но исто така не ми беше добро, бев депримирана, осамена, имав многу мала самодоверба, мислев дека не вредам и мојот живот го контролираа неколку нарушувања во исхраната. Сега? Погледнете го моето лице. Оваа девојка е среќна!

Ова не значи дека треба да качите килограми, туку да се прифатите такви какви што сте најсреќни и да го прифатите менувањето (психичи и/или физички) и да си дозволите да се славите себеси.“

Повеќе фотки од Нели:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Плус сајз модел дава сурово искрен приказ на стриите на стомакот по породувањето (фото) Ешли со прстите прави срце околу стриите на нејзиниот стомак кои се последица од...
Софи (27) храбро ја носи седата коса: „Првото бело влакно ми порасна на 13 години, ги кубев – но зал... Софи од Нов Зеланд открива дека како што си ги кубела белите влакна на 13 години...
Бебешка пудра во чевлите против плускавици, кокосово масло за чистење лице - 10 корисни совети за уб... Секоја жена сака да изгледа најдобро, секогаш. Без разлика дали се работи за изл...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg