12 грешки со шминката кои ги прават сите жени, дури и славните

Иако зад успешните жени стојат искусни шминкери, не значи дека и најдобрите не грешат.

12-greski-so-sminkata-koi-gi-pravat-site-zeni-duri-i-slavnite-01.jpg

Овие 12 грешки со шминката ги прават сите жени во секојдневието, па ни славните не се исклучок.

Време е да ги научиме и поправиме:

1. Тенот ја одредува бојата на карминот – ако имате блед тен ви прилегаат потемни и ладни тонови, а малку потемниот тен си одговара со топли нијанси на кармини.

12-greski-so-sminkata-koi-gi-pravat-site-zeni-duri-i-slavnite-01.jpg

2. На внатрешноста на окото се нанесува само светла сенка, никако темна или во боја.

12-greski-so-sminkata-koi-gi-pravat-site-zeni-duri-i-slavnite-02.jpg

3. Коректорот не би требало да е посветол од пудрата.

12-greski-so-sminkata-koi-gi-pravat-site-zeni-duri-i-slavnite-03.jpg

4. Кога користите моливче, секогаш малку замачкајте го за подобар ефект.

12-greski-so-sminkata-koi-gi-pravat-site-zeni-duri-i-slavnite-04.jpg

5. Тушот за очи би требало да завршува со тенки линии, а не да го покрива целиот очен капак.

12-greski-so-sminkata-koi-gi-pravat-site-zeni-duri-i-slavnite-05.jpg

6. Пудрата не се нанесува во предебел слој.

12-greski-so-sminkata-koi-gi-pravat-site-zeni-duri-i-slavnite-06.jpg

7. Руменилото не би требало да е многу потемно или порозово од тенот на кожата.

12-greski-so-sminkata-koi-gi-pravat-site-zeni-duri-i-slavnite-07.jpg

8. Зачадените очи не би требало да вклучуваат светкави тонови.

12-greski-so-sminkata-koi-gi-pravat-site-zeni-duri-i-slavnite-08.jpg

9. Моливчето на усните би требало да биде во бојата на кожата, не потемно.

12-greski-so-sminkata-koi-gi-pravat-site-zeni-duri-i-slavnite-09.jpg

10. Никогаш не претерувајте со контурирањето.

12-greski-so-sminkata-koi-gi-pravat-site-zeni-duri-i-slavnite-10.jpg

11. Пудрата не смее да е различна од бојата на кожата на вратот.

12-greski-so-sminkata-koi-gi-pravat-site-zeni-duri-i-slavnite-11.jpg

12. Сината сенка речиси никогаш не е добра идеја.

12-greski-so-sminkata-koi-gi-pravat-site-zeni-duri-i-slavnite-12.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Боја на цимет и кафе – хит нијанса за коса за летната сезона (фото) Бојата на цимет и кафе е одличен избор ако сакате малку да ја осветлите косата в...
Рамен стомак, мал нос: Наметнати (и нереални) стандарди за убавина кои не треба да ви влијаат на сам... Совршен мал нос, полни усни и рамен стомак – слободно игнорирајте ги овие станда...
Правилно користете ја турпијата и уште 8 совети за здрави и цврсти нокти За здрви и цврсти нокти, еднаш неделно правете си купка со малку лук и вода. Лук...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg