Како да познаете дали купувате оригинал козметика и шминки?

Обрнете внимание на амбалажата и тежината и задолжително тестирајте ги шминките за да го проверите пигментот – кои други трикови ќе ви помогнат да утврдите дали купувате оригинални шминки и козметика?

kako-da-poznaete-dali-kupuvate-original-kozmetika-i-shminki-01.jpg

Кога купувате шминки и продукти за убавина од реномирани продавници или официјални веб-сајтови на брендовите, не мора да се грижите дали е оригинал или копија.

Сепак, ако одите во непроверена продавница, нормално е да имате доза сомнеж, особено ако станува збор за квалитетен продукт, но со многу пониска цена.

Па, како да познаете дали станува збор за оригинал или копија?

Амбалажа

Најпрво обрнете внимание на текстот на амбалажата, како името на брендот.

Најдете фотографија од оригиналниот продукт и споредете го фонтот.

Навидум, фонтовите можат да изгледаат исто, но сепак постојат суптилни разлики кои ќе ги забележите ако обрнете повеќе внимание.

Може да има различно растојание помеѓу буквите или да имаат различна дебелина, а и нивната боја да биде побледа.

Обрнете внимание и на квалитетот на амбалажата. Ако станува збор за поскап бренд, амбалажата ќе биде направена од поквалитетни материјали.

kako-da-poznaete-dali-kupuvate-original-kozmetika-i-shminki-02.jpg

Тежина

Ова може да биде потешко за утврдување, особено ако претходно не сте го виделе оригиналниот продукт во живо, но може да ви биде од помош.

Амбалажите на копиите секогаш се направени од поевтини материјали со послаб квалитет, па поради тоа најчесто тежат помалку од оригиналниот продукт.

kako-da-poznaete-dali-kupuvate-original-kozmetika-i-shminki-03.jpg

Текстура и густина

Препорачливо е да не купувате шминки ако во продавницата нема тестер, особено ако станува збор за скап продукт, бидејќи само вака ќе откриете дали е добар за вас.

Истовремено, тестерот ќе ви помогне да утврдите дали станува збор за оригинал благодарение на текстурата и густината на продуктот.

На пример, сенките за очи можат да изгледаат како прашина ако станува збор за евтина копија. Или, тушот за очи ќе биде многу потечен ако е копија.

kako-da-poznaete-dali-kupuvate-original-kozmetika-i-shminki-04.jpg

Пигмент

Оригиналните шминки од квалитетни брендови секогаш имаат одличен пигмент. Што значи, ако сенката ви изгледа многу бледа, најверојатно не е оригинал.

Истовремено, ако на амбалажата е прикажана бојата на карминот, сенката и слично, а не се совпаѓа со бојата на продуктот, најверојатно станува збор за копија.

kako-da-poznaete-dali-kupuvate-original-kozmetika-i-shminki-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Широки колкови, дупка меѓу забите: Стандардите за убавина на жените низ земјите во светот Во Јапонија жената е привлечна ако има светол тен и ситни очи, во Доминиканската...
Како да познаете дали продуктите за убавина се безбедни за користење или им поминал рокот? Ако не сте сигурни кога сте отвориле некој продукт за убавина, обрнете внимание ...
Природни продукти кои ќе ви помогнат да се справите со акните (а веќе ги имате дома) Алое вера, краставица - постојат природни намирници кои можат да ви помогнат во ...
Зошто косата ви се мрси често и како да се справите со овој проблем? Постојат многу причини за често мрсење на косата – од неправилно миење, до хормо...
Зошто наесен ви паѓа повеќе коса + како да го поттикнете нејзиниот раст? Иако не е позната точната причина, на многу луѓе наесен им паѓа повеќе коса. Иак...
Како да ја искористите тиквата во рутината за убавина + кои се здравствените придобивки? Пилинг за тело, маска за мрсна кожа, но и маска за педикир - за што сè можете да...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg