Како да познаете дали купувате оригинал козметика и шминки?

Мирис

Не заборавајте да го мириснете продуктот.

Шминките и козметиката од квалитетни брендови секогаш имаат пријатен мирис. Дури и продуктите како маскара секогаш имаат суптилна, но пријатна арома.

Ако продуктот мириса лошо, дури и како некаков лек, сигурно станува збор за копија.

kako-da-poznaete-dali-kupuvate-original-kozmetika-i-shminki-06.jpg

Цена

Ова е најочигледниот показател.

Квалитетните брендови секогаш се поскапи. Па, ако продуктот во продавница е драстично поевтин од вообичаено, веројатно станува збор за копија.

kako-da-poznaete-dali-kupuvate-original-kozmetika-i-shminki-07.jpg

Место на продажба

Секако, многу важно е и од каде ги купувате продуктите.

Ова никако не значи дека во малите и помалку познатите продавници има само копии.

Но, ако влегувате во продавница од која не сте купувале претходно, а продуктот ви изгледа сомнително, можно е да станува збор и за копија.

Исто така, и купувањето од непроверени онлајн продавници може да биде ризично, најмногу бидејќи немате како да го видите продуктот пред да го платите.

kako-da-poznaete-dali-kupuvate-original-kozmetika-i-shminki-08.jpg

Со кои брендови треба да бидете највнимателни?

Нормално, најпознатите брендови се и најчесто копирани. Обично ова се и брендови чии продукти се релативно поскапи.

Па, секогаш бидете повнимателни со продукти од брендови како Clinique, MAC, Lancome и слично.

kako-da-poznaete-dali-kupuvate-original-kozmetika-i-shminki-09.jpg

Спирова С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Широки колкови, дупка меѓу забите: Стандардите за убавина на жените низ земјите во светот Во Јапонија жената е привлечна ако има светол тен и ситни очи, во Доминиканската...
Како да познаете дали продуктите за убавина се безбедни за користење или им поминал рокот? Ако не сте сигурни кога сте отвориле некој продукт за убавина, обрнете внимание ...
Природни продукти кои ќе ви помогнат да се справите со акните (а веќе ги имате дома) Алое вера, краставица - постојат природни намирници кои можат да ви помогнат во ...
Зошто косата ви се мрси често и како да се справите со овој проблем? Постојат многу причини за често мрсење на косата – од неправилно миење, до хормо...
Зошто наесен ви паѓа повеќе коса + како да го поттикнете нејзиниот раст? Иако не е позната точната причина, на многу луѓе наесен им паѓа повеќе коса. Иак...
Како да ја искористите тиквата во рутината за убавина + кои се здравствените придобивки? Пилинг за тело, маска за мрсна кожа, но и маска за педикир - за што сè можете да...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg