Препораки од д-р Жан Митрев за корона вирусот: „Маските не ве штитат, не излегувајте и инхалирајте се“
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Препораки од д-р Жан Митрев за корона вирусот: „Маските не ве штитат, не излегувајте и инхалирајте се“

Доктор Жан Митрев, кардиоваскуларен хирург, зборува за корона вирусот и го споделува неговото мислење и препораки за заштита од него. 

preporaki-od-d-r-zhan-mitrev-za-korona-virusot-maskite-ne-ve-shtitat-ne-izleguvajte-i-inhalirajte-se-01.jpg

Тој вели дека корона вирусот доаѓа од лилјак и објаснува како живее во нив. Д-р Жан вели дека епидемијата помеѓу луѓето најмногу се раширила во скијалиштата во ладните предели. 

Докторот објаснува дека вирусот живее во усната шуплина и носот и чека можност да се спушти на бели дробови, каде може да ја предизвика најголемата опасност. 

Препорачува да не се носат маски во надворешна околина, да се избегнува физичка активност надвор, посебно кога е ладно, но вели и дека е добро да се инхалирате додека сте дома.

Слушнете го д-р Жан Митрев:

M. M. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Корона вирус или алергија – како да направите разлика? Симптомите се слични, но има неколку клучни работи по кои се разликуваат и треба...
Што е Корона вирусот - како се препознава и пренесува? 2765 луѓе починаа од Корона вирусот досега, а се смета дека вирусот се проширил ...
Основни совети кои треба да ги следите за заштита од Корона вирусот 2765 луѓе починаа од Корона вирусот досега,  a иако 30.192 луѓе успешно се ...

Спонзорирани линкови: