9 работи во домот што можете да ги оштетите ако ги чистите (или перете) многу често

Можете да ја користите истата крпа и 3-4 дена ако ја закачувате на место на кое што може да се исуши. Со ова не само што ќе заштедите вода и струја, туку и ќе ѝ го продолжите рокот на траење на крпата. 

9-raboti-vo-domot-shto-mozhete-da-gi-oshtetite-ako-gi-chistite-ili-perete-mnogu-chesto-01.jpg

Обично мислиме дека колку повеќе чистиме некои работи во домот, толку подобро.

Но, неретко за чистење користиме средства кои можат да ги оштетат предметите (и облеката) ако ги чистиме секојдневно.

9 работи во домот кои не треба да ги чистите и перете многу често, бидејќи ќе ги оштетите:

Крпи

Не мора да ги перете крпите по секоја употреба. Треба само да се осигурите дека се закачени на тој начин што ќе можат да се исушат.

Слободно користете иста крпа три-четири дена. Со ова не само што ќе заштедите на вода и струја, туку и крпите ќе ви траат многу подолго.

9-raboti-vo-domot-shto-mozhete-da-gi-oshtetite-ako-gi-chistite-ili-perete-mnogu-chesto-02.jpg

Дрвен мебел

Немојте секој ден да бришете прашина со средства – доволно е да ги користите еднаш неделно.

Ако, пак, во домот имате многу прашина и мора да ја чистите секој ден, тогаш соберете ја со сува микрофибер крпа.

Честото користење средства може да остави дамки на дрвениот мебел и да го оштети.

9-raboti-vo-domot-shto-mozhete-da-gi-oshtetite-ako-gi-chistite-ili-perete-mnogu-chesto-03.jpg

Челична тава

Секако, треба да ја измиете челичната тава по секоја употреба, но мора да бидете внимателни.

Најпрво, немојте никако да ја стругате со сунѓер или жичка за да ја отстраните храната. Со ова само ќе ја оштетите.

За да ја отстраните загорената храна, ставете малку сол и вода во тавата и оставете да отстои.

Потоа само измијте ја со обично средство за садови и со меката страна на сунѓерот.

На крај, осигурете се дека добро ќе ја исушите за да го спречите рѓосувањето.

9-raboti-vo-domot-shto-mozhete-da-gi-oshtetite-ako-gi-chistite-ili-perete-mnogu-chesto-04.jpg

Огледала

Средството за стакло може да го оштети огледалото ако го користите секој ден.

Со ова, средството сигурно ќе се наталожи на рабовите на огледалото и со текот на времето ќе го оштети.

Сосема доволно е да го чистите огледалото еднаш неделно. Добро би било да користите и гума за стакло за целосно да го отстраните средството.

9-raboti-vo-domot-shto-mozhete-da-gi-oshtetite-ako-gi-chistite-ili-perete-mnogu-chesto-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Работи што ги правите погрешно кога го чистите домот (и можат да бидат опасни) Ги чистите тавите со жичка и користите чистач на пареа за тепихот – со овие греш...
Како да се мотивирате почесто да го чистите домот? Ако имате многу простории за чистење, направете список на соби. Овој список може...
Валкани штекери и уште 9 ситници поради кои домот ви изгледа неуредно во очите на гостите Дамки од бигор на чешмата, расфрлани шминки и овенато цвеќе – постојат ситници н...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg