10 ситници во бањата кои прават да изгледа валкано и неуредно

Ако ставите крпи со иста боја, ги средите каблите од пеглата за коса и сличните апарати и вложите во добро светло, веднаш ќе забележите разлика во изгледот на бањата, и тоа без реновирање. 

10-sitnici-vo-banjata-koi-pravat-da-izgleda-valkano-i-neuredno-001.jpg

Без разлика кога последен пат сте ја реновирале бањата, ако не обрнувате внимание на некои ситници, нема воопшто да изгледа убаво.

Работи кои прават бањата да изгледа валкано и неуредно:

Празни амбалажи од шампони

Не постои ниту една причина зошто би ги чувале празните амбалажи од шампони, регенератори и слично.

Покрај тоа што непотребно ви зафаќаат простор, прават и бањата да изгледа неуредно.

10-sitnici-vo-banjata-koi-pravat-da-izgleda-valkano-i-neuredno-02.jpg

Расфрлани кабли од апарати за убавина

Најпрво, не е препорачливо да ги чувате пеглата за коса, машинката за бричење и сличните апарати во бањата поради влагата која може да ги оштети.

Доколку немате друго место за нив, добро би било да ги ставите во корпа или огранизер за да изгледаат уредно.

10-sitnici-vo-banjata-koi-pravat-da-izgleda-valkano-i-neuredno-03.jpg

Крпи со различни бои

Ова е мал детаљ кој може да направи огромна разлика во изгледот на бањата.

Потрудете се крпите да бидат со иста боја и веднаш ќе забележите дека бањата изгледа посредено.

10-sitnici-vo-banjata-koi-pravat-da-izgleda-valkano-i-neuredno-04.jpg

Валкани крпи

Немојте да ги закачувате влажните и валканите крпи во бањата, туку ставете ги за перење.

Покрај тоа што изгледаат расфрлано, во бањата тешко дека ќе се исушат, па ќе почне да се шири непријатна миризба.

10-sitnici-vo-banjata-koi-pravat-da-izgleda-valkano-i-neuredno-05.jpg

Влажно и валкано килимче на подот

Исто како крпите, и влажното килимче може да биде извор на непријатен мирис.

Важно е да го перете килимчето еднаш неделно и кога е многу влажно, да го оставите да се исуши на место без влага.

10-sitnici-vo-banjata-koi-pravat-da-izgleda-valkano-i-neuredno-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

6 совети со кои облеката ќе ви остане снежно бела како на првото носење Дали белата облека ви потемнува брзо откако ќе ја купите и веќе ја нема истата с...
Предмети во домот кои е препорачливо да ги заменувате со нови еднаш годишно Завесата во бањата е совршено место за развој на мувла и бактерии, дури и ако ре...
10 детали кои го уништуваат изгледот дури и на најубавиот ентериер Несредена работна површина во кујната, прашина на собните цвеќиња... Кои се најч...
Работи што ги правите погрешно кога го чистите домот (и можат да бидат опасни) Ги чистите тавите со жичка и користите чистач на пареа за тепихот – со овие греш...
9 лесни трикови со кои ќе ја подобрите грижата за облеката Пеглата ви е валкана и остава дамки на облеката, немате доволно простор на сушар...
5 работи за домот кои се бескорисни и за кои само фрламе пари Сапуни во вид на фигури, кујнски апарати кои „можеби ќе се најдат“ - колкупати с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg