Чист дом без хемикалии: 3 природни препарати против мувла

За секој од овие препарати постојат „за” и „против” причини, но во битката против мувлата секој од нас треба да се запраша која цена е подготвен да ја плати...

cist-dom-bez-hemikalii-3-prirodni-preparati-protiv-muvlata-01.jpg

Ако сакате да го исчистите домот со тоа што нема да употребувате разни хемиски препарати, тогаш подгответе некои од овие 3 природни средства, кои ќе бидат ваши сојузници во борба за чист и здрав дом.

1. Препаратот ќе го направите на тој начин што ќе растворите 2 кафени лажички масло од чајно дрво во 400ml вода во шише со распрскувач. Протресете го шишето, а потоа испрскајте ги местата зафатени од мувла. Можете да ги третирате деловите од таванот, завесите во бањата или делови од тепихот кои се зафатени од мувла.


2. 
Вториот добар сојузник во борбата против мувлата е екстракт од семки од грејпфрут. Tоа е безмирисна супстанца,која е одлична замена доколку ви пречи мирисот од првиот препарат. Рецептот е сличен: 20 капки од екстрактот промешани со 400ml вода.


3. 
Третиот препарат е обичниот јаболков оцет. Стручњаците тврдат дека чистиот оцет убива околу 80% од мувлата, а вие можете да го растворите со вода и по желба да додадете неколку капки од омиленото етерично масло, за да се заштитите од непријатниот мирис. 

Би можело да ве интересира:

8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
10 работи кои се виновни за хаосот во вашата кујна (и време е да ги фрлите) Стари кујнски апарати што ги немате вклучено со години, празни запалки, безброј ...
Работи кои никако не треба да ги фрлате во тоалетната школка или мијалникот Ако имате навика да го истурате талогот од кафе во мијалникот или тоалетната шко...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg