Трик: Како се чисти флека од црвено вино?

Многумина тврдат дека најдобро е флеката од црвено вино да ја полиете со бело, но тоа не е соодветното решение затоа што на крајот ќе добиете нешто посветло розова дамка.

trik-kako-se-cisti-fleka-od-crveno-vino-01.jpg

Еве што навистина треба да правите откако ќе ви се истури црвено вино.

Свежи флеки

Кога некаде ќе истурите црвено вино, најдобрата опција која може да ја направите е на местото да ставите кујнска сол која ќе ја апсорбира течноста. Ова решение важи ако флеката се наоѓа на гардероба, прекривач, завеса, мебел и други меки предмети. Исто така, ако парчето ткаенина на која истуривте црвено вино е од памук, доволно е да го оставите да отстои во топла вода, а потоа да исперете како и вообичаено.

Стари флеки

Отстранувањето на стари флеки е малку поголем предизвик. Најдобро е флеката прво да ја натопите со топла вода, а потоа да ставите било каков препарат кој содржи течен кислород. Течниот кислород се наоѓа во многу средства за чистење, тоници за лице и креми. Искористете било кој од овие производи и оставете го да отстои 2-10 часа, а потоа исперете со топла вода.

Зошто да не ги измивате флеките со бело вино?

Сигурно неколку пати до сега сте го слушнале овој „трик“ за чистење со бело вино, но ништо од тоа не е вистина. Флеката од белото вино секако ќе осветли, но бојата од овошниот сок никогаш нема целосно да се отстрани. Што значи, тоа не е решение.

Би можело да ве интересира:

Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
10 работи кои се виновни за хаосот во вашата кујна (и време е да ги фрлите) Стари кујнски апарати што ги немате вклучено со години, празни запалки, безброј ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg