Работи кои треба да ги знаете пред да употребите оцет за чистење

Ги отстранува дамките, ја освежува облеката, ги чисти прозорците и е одличен за уште многу нешта. Оцетот е природно и штедливо средство, но не заборавајте дека е киселина, која не смеете да ја користите баш за сѐ.

5-raboti-koi-treba-da-gi-znaete-pred-da-uptrebite-ocet-za-cistenje

Избегнувајте да го користите оцетот на следниве материјали:

Гранит и мермерни плочи

Киселината во оцетот може да го оштети природниот камен, па наместо тоа употребувајте течен детергент и топла вода. На тој начин, ќе ги заштитите мермерните плочи и гранитот и тие ќе блеснат во полн сјај.


Плочки од природни материјали

Природниот камен во вашиот тоалет никако не поднесува киселини, како што е онаа во оцетот или во лимонот. Држете се до сапуните или детергентите за садови и топлата вода.


Дамки од храна и пијалаци

Ако ви падне јајце на подот, не посегнувајте по оцетот. Киселината може да направи јајцето да се стврдне, а тоа значи потешка работа за вас.


Дрвени подови

Користете специјални производи кои се направи за чистење на дрво. Не може секоја дрвена површина да ја издржи киселината од оцетот. Доколку сепак сакате да употребувате оцет, направете го тоа на некоја незабележителна површина, а пред тоа оцетот растворете го во вода.

Би можело да ве интересира:

Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
Предмети во домот што може (и треба) да ги замените со поеколошки варијанти Наместо пластични, купете неколку метални сламки кои ќе можете да ги користите с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg