При чистење на прозорите ќе ви помогнат оцетот, алкохолот, но и пченкарното брашно

Одржувањето на чисти прозори претставува макотрпна работа за секоја домаќинка, а работата не ја олеснуваат крпите и средствата за бришење на прозорите.

pri-cistenje-na-prozorite-kje-vi-pomognat-ocetot-alkoholot-no-i-pcenkarnoto-brashno-01.jpg

За среќа, постојат работи кои можат да ви помогнат.


1. Весници, вода, оцет и течен сапун

Во сад ставете две шолји вода, ¼ шолја оцет, ½ шолја течен сапун. Во смесата потопете ги весниците и започнете да ги чистите прозорите со кружни движења, а потоа наизменично со хоризонтални и вертикални движења.


2. Амонијак, алкохол и средство за миење садови

Помешајте две лажици амонијак со ½ шолја медицински алкохол и лажичка средство за миење на садови. Оваа течност ставете ја во прскалка со која ќе ги испрскате стаклата и ќе ги бришете.


3. Оцет, алкохол, пченкарно брашно и етерично масло

Комбинирајте ¼ шолја оцет, ¼ шолја медицински алкохол, 1 лажица пченкарно брашно, 2 шолји вода и 8 капки етерично масло. Течноста ставете ја во прскалка со која ќе ги бришете прозорите.

Би можело да ве интересира:

Намирници од кујната кои ги чистат загорените тенџериња и тави подобро од сјајот за садови Доколку сте од оние луѓе на кои садовите за готвење честопати им загоруваат на д...
15 генијални трикови за чистење и организирање на домот што веднаш ќе сакате да ги пробате Можете да го освежите тепихот со мешавина од сода бикарбона и неколку капки етер...
Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg