Што никогаш не треба да миете во машина за садови?


Што никогаш не треба да миете во машина за садови?

Машините за садови се одличен изум кој значително го олеснува животот во еден дом.

sto-ne-treba-nikogas-da-miete-vo-masina-za-sadovi-001.jpg

Иако е најлесно сè што е нечисто да ставите во машината за садови, на долг рок многу од тие предмети целосно би се уништиле од таквата постапка.

Постојат одредени предмети од домаќинството кои колку и да ви е тешко и заморно, морате да ги измиете рачно, секако, доколку сакате да ги имате подолго.

Ова се нештата кои во никој случај не треба да ги миете во машина за садови:

1. Дрвени лажици - топлата вода и топлината имаат разурнувачко дејство врз нив и можат да ги оштетат, така што веќе нема да ви бидат корисни.

2. Дрвени даски за сечење - обично се изработени со лепење, па штом се изложат на вода и повисоки температури, големи се шансите да се распаднат.

3. Преси за лук - машината за миење садови едноставно не може темелно да ги измие ваквите предмети.

4. Преносни чаши за кафе/чај - на многу од нив пишува дали може или не може да се мијат во машина за садови. Миењето во машина, всушност може да ја уништи изолацијата, заради која таа чаша и ви користи.

5. Железни тави - за да можете што подолго да ги користите, потребно е да ги премачкувате со слој масло. Ако немаат големи масни наслаги, доволно е да ги измиете само со топла вода, додека миењето во машина за садови ќе го уништи целиот процес на подмачкување

6. Ренде - ако имате остатоци во внатрешноста, ставајќи го во машината за садови нема да постигнете ништо. Затоа најдобро измијте го со топла вода и детергент за миење садови.

7. Добри и остри ножеви - топлата вода може да ги отапи, а таблетите за миење се премногу абразивни за нивните сечила.

8. Кристални предмети - машина за миење садови може да го оштети кристалот, може да предизвика негово напукнување поради контактот со другите садови или да доведе до негово побелување.

9. Алуминиумски садови - миењето во машина, може да доведе до промена на нивната боја.

10. Стари чинии - квалитетниот стар порцелан и керамика веројатно не треба да се мијат во машина за перење, но тешко е да се провери. Ако сакате да ги зачувате, подобро е да не ризикувате.

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Предмети во домот за кои залудно верувате дека треба поретко да ги чистите Можеби некогаш ви е тешко да поверувате дека бактериите се наоѓаат насекаде окол...
Како правилно да ги миете чашите за вино за да светат како на рекламите? Миењето садови не е баш најомилената домаќинска задача во домот, но е секојдневн...
Работи кои може да ги перете во машина, без да се уништат Машината за перење облека може да ни помогне за перење на многу други работи, иа...

Најчитани неделава