Збогум неред, збогум стрес: Работи кои мора да ги чистите секојдневно


Збогум неред, збогум стрес: Работи кои мора да ги чистите секојдневно

Натрупани сметки во поштенското сандаче и тон документи на бирото дефинитивно се причина за главоболка.

zbogum-stres-zbogum-nered-raboti-koi-morate-da-gi-chistite-sekojdnevno-01.jpg

Во хаотичното секојдневие, преполно со тон работни обврски, градски гужви и нервозни ликови, потребно е сами да се потрудите да го пронајдете својот мир.

Тоа ќе го постигнете на лесен начин преку одржување на ред на работите околу вас.

Паричникот, автомобилот, работното биро, се дел од работите кои мора да ви бидат постојано средени за да бидете во хармонија со себеси.

Еве на што треба да обрнете внимание:

Чанта

На крајот од денот од вашата чанта извадете ги сите непотребни ливчиња, обвивки од храна и други работи на кои местото не им е таму.

За време на денот чантата неретко ни служи како место каде ги складираме отпадоците и потоа ги забораваме таму. Исфрлете го целото ѓубре од неа и создадете си ред.

Паричник

Ако го отворите вашиот паричник сигурно ќе пронајдете најмалку неколку фискални сметки и непотребни визит картички.

Некако фискалните сметки постојано ги собираме за да направиме увид во нашите трошоци и никогаш не го правиме тоа, туку само си го зголемуваме нивото на стрес при секое отворање на паричникот затоа што е преполн и преградите не се затвораат.

Биро

Без разлика дали работите од дома или во канцеларија, вашата работна површина треба да биде чиста.

На крајот од денот наместете ги документите, соберете ги пенкалата и измијте си ја шолјата од кафе.

Облека

Кога по напорен ден доаѓаме дома со задоволство би ја фрлиле нечистата облека на подот и би легнале на креветот.

Можеби не го правиме тоа, но мора да признаеме дека сите понекогаш имаме навика да натрупаме сè на столицата или на некое друго место кое не е предвидено за тоа.

Нечистата облека ставете ја за перење, а просторот во вашиот дом нека дише слободно.

Автомобил

Потребни се неколку дена за вашиот автомобил да го натрупате со работи и во него да завладее вистински неред.

Празни шишиња, пластични чаши од кафе, непотребна хартија и хаосот е тука. Време е за генералка.

Поштенско сандаче

Иако денес речиси сè доаѓа преку електронски пат, сепак сметките за струја, вода, одредени даноци пристигнуваат во поштенското сандаче на вашата домашна адреса.

Доколку не сакате да задоцните со плаќање, одржувајте го редот во него и проверувајте го секојдневно.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Едноставен трик што ќе ѝ ја врати бојата на вашата црна облека Тајната, верувале или не, се крие во вашата кујна и чини навистина малку. Обидет...
Водич за чистење: Колку често треба да ги перете работите дома? Перењето на работите во домот не значи дека треба еднаш во неделата сé да ставит...
12 работи кои од денес треба да ги правите на нов начин Секој ден несвесно правиме стотици работи кои веќе станале механичка, а не проми...