12 трикови од нашите баби што ќе ви го олеснат животот


12 трикови од нашите баби што ќе ви го олеснат животот

Збогувајте се со лошата миризба во фрижидерот, дамките од облеката и темните пазуви со помош на следниве домашни трикови.

12-trikovi-od-nashite-babi-shto-kje-ni-go-olesnat -zivotot-01.jpg

Во секојдневието сме во трка со времето, па сакаме работите да ги направиме брзо, ефикасно и евтино.

Некои мали пречки во животот, понекогаш знаат да нè забават и навистина да не изнервираат.

Затоа советите од нашите баби ќе послужат одлично и ќе ни го олеснат животот:

Немате сукало? Земете стаклено шише и време е за сукање пита.

12-trikovi-od-nashite-babi-shto-kje-ni-go-olesnat -zivotot-02.jpeg

Немате сечач за колачи? Со помош на чаша направете совршено обликувани кружни колачиња.

12-trikovi-od-nashite-babi-shto-kje-ni-go-olesnat -zivotot-03.jpeg

Ви остана сос? Ставете го во фрижидерот и смрзнете го. Наредниот пат кога ќе правите тестенини или друг брз оброк, само стоплете го и додадете го.

12-trikovi-od-nashite-babi-shto-kje-ni-go-olesnat -zivotot-04.jpeg

Темни ви се пазувите? Исечете компир на половина и истријте ги пазувите за да ги осветлите, компирот содржи состојки кои помагаат во тоа.

12-trikovi-od-nashite-babi-shto-kje-ni-go-olesnat -zivotot-05.jpeg

Имате мрсни тави? Измешајте сода бикарбона и оцет и лесно отстранете ги маснотиите.

12-trikovi-od-nashite-babi-shto-kje-ni-go-olesnat -zivotot-06.jpeg

Имате дамки? Користете бела креда за дамки од масло, сода бикарбона за дамки од кафе, алкохол за дамки од кармин, млеко за дамки од мастило, оцет за дамки од трева...

12-trikovi-od-nashite-babi-shto-kje-ni-go-olesnat -zivotot-07.jpeg

Уште 6 трикови на следната страна...Би можело да ве интересира:

4 трикови со кои ќе ги поправите фармерките што ја изгубиле формата Сите сме се нашле во ситуација кога омилените фармерки ќе се рашират од носење и...
Како да ја исчистите кожената јакна дома? Кожената јакна е модно парче кое може да се носи речиси во секоја сезона и во мн...
4 трикови со кои свеќите ќе ви траат подолго Свеќите се украс во домот кој има и естетска, и практична намена. Различните бои...

Најчитани неделава