Бонтон за користење чаши: Кој пијалак во која чаша оди?


Бонтон за користење чаши: Кој пијалак во која чаша оди?

Има толку многу бонтон правила кои секојдневно ги прекршуваме, а користењето на несоодветните чаши дефинитивно е на врвот на листата.

bonton-za-koristenje-cashi-koj-pijalak-vo-koja-casha-odi-1.jpg

Во секојдневието вам можеби не ви менува ништо дали пиете од висока или ниска чаша, но за посебните прилики, ручеци и собири, вреди да обрнете внимание.

За никогаш да не погрешите, следете ја оваа фотка:

bonton-za-koristenje-cashi-koj-pijalak-vo-koja-casha-odi-001.jpg

1, 2 – шампањ

3 – црвено вино

4 – бело вино

5 – десертно црвено вино

6 – ликер

7 – коктели со многу пијалаци во нив

8 – минерална вода

9, 10 – вотка

11, 12 – пиво

13, 14 – газирани пијалаци

15 – топли коктели / греано вино

16 – мартини

17 – Маргарита

18 – тропски коктели

19 – коњак

20, 21, 22 – виски

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

3 правила за перење на градникот кои не смеете да ги прекршите Да се пронајде градник кој совршено ќе одговара знае да биде напорно. Кога веќе ...
Како правилно да ги миете чашите за вино за да светат како на рекламит... Миењето садови не е баш најомилената домаќинска задача во домот, но е секојдневн...
Како да отворите шише вино кога немате отворач, но имате чевел? (видео... Две девојки се најдоа на големи маки кога сфатија дека немаат отворач за вино, п...