Кулинарски трикови за кои ќе бидат благодарни и најдобрите домаќинки

Никој не сака да влезе во кујна и да заглави таму со часови, независно дали станува збор за добра домаќинка или тазе домаќинка.

kulinarski-trikovi-za-koi-kje-bidat-blagodarni-i-najdobrite-domakjinki-01.jpg

На сите ни се потребни некои трикови со кои полесно ќе се справиме со готвењето, чувањето храна или решавањето некои ситни проблеми во секојдневието.

А, на оваа листа со кулинарски трикови ќе ви завидува секоја добра домаќинка.

Искористете ги овие совети и надминете ја дури и вашата баба:

Продолжете го рокот на траење на краставицата

Краставиците многу брзо омекнуваат, па за да ги одржите подолго свежи, завиткајте ги во салфета или бришач пред да ги ставите во фрижидер.

kulinarski-trikovi-za-koi-kje-bidat-blagodarni-i-najdobrite-domakjinki-02.jpg

Отстранете ја лушпата на доматот

Држете го доматот 15-25 секунди врз плински шпорет и лушпата ќе почне сама да се одвојува, вие само ќе треба да ја излупите целосно.

kulinarski-trikovi-za-koi-kje-bidat-blagodarni-i-najdobrite-domakjinki-03.jpg

Одржете ја свежината на авокадото

За авокадото да остане подолго свежо и да не потемни толку брзо, пресечете го на половина и двете половини завиткајте ги во фолија па ставете ги во фрижидер.

kulinarski-trikovi-za-koi-kje-bidat-blagodarni-i-najdobrite-domakjinki-04.jpg

Чистење калинка

Во овој период на сите ќе им бидат потребни нови техники за брзо чистење на калинки, а покрај многуте начини, еден од нив е следниов:

Богат сос со мелено месо

Ако не сте ја пресметале добро количината на сосот со месо, а гостите треба да пристигнат, сечканите смрзнати моркови ќе ви бидат спас. Ставете ги во блендер и измешајте ги со месото – сосот ќе биде побогат и ќе има подобар вкус.

kulinarski-trikovi-za-koi-kje-bidat-blagodarni-i-najdobrite-domakjinki-05.jpg

Соодветно чување на кафеав шеќер

За кафеавиот шеќер да биде помек, ставете во пакувањето маршмелоу.

kulinarski-trikovi-za-koi-kje-bidat-blagodarni-i-najdobrite-domakjinki-06.jpg

Држач на рецепти

Ако готвите нешто според рецепти во некое списание или книга и не сакате постојано да ви се затвара или да се менуваат страниците, закачете ги на закачалка.

kulinarski-trikovi-za-koi-kje-bidat-blagodarni-i-najdobrite-domakjinki-07.jpg

Спречете лизгање на даската

Ако ве нервира постојаното изместување и лизгање на даската кога сечете нешто, ставете под неа сува крпа.

kulinarski-trikovi-za-koi-kje-bidat-blagodarni-i-najdobrite-domakjinki-08.jpg

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

9 домаќински трикови од времето на нашите баби (кои ќе ни бидат од корист и денес) Денес може да најдеме средства и уреди за секаква употреба, но порано домаќинкит...
Јагодите се мијат со оцет, компирите се чуваат со јаболко - Трикови како овошјето и зеленчукот да ви... Како да го сочувате компирот за да не пушти никулци, доматите да не скапат, а ја...
8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg