9 работи кои никогаш не треба да ги ставате во машина за садови

Кога ќе се насоберат садови, никој нема желба да ги мие, па најлесно е да се стават во машина за садови.

9-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-stavate-vo-mashina-za-sadovi-01.jpg

Машината за садови навистина ја олеснува работата со тоа што не мора да миете на рака, а и подобро ги мие садовите, но тоа не значи дека во неа треба да ставите сè што ве мрзи да го измиете.

Не сите садови се наменети за машинско миење, бидејќи може да се уништат, да не се измијат добро и само да ги извалкаат и другите садови или пак на преголема температура да отпуштат некои штетни материи.

Затоа, следниве садови едноставно ќе мора да ги перете на рака:

Сад или вазна со голема вредност

9-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-stavate-vo-mashina-za-sadovi-02.jpg

Кутии за пакување храна

9-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-stavate-vo-mashina-za-sadovi-03.jpg

Дрвени лажици и даски за сечење

9-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-stavate-vo-mashina-za-sadovi-04.jpg

Кристални чаши и садови

9-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-stavate-vo-mashina-za-sadovi-05.jpg

Детергент за перење садови

9-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-stavate-vo-mashina-za-sadovi-06.jpg

Бакарни тави

9-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-stavate-vo-mashina-za-sadovi-07.jpg

Ренде

9-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-stavate-vo-mashina-za-sadovi-08.jpg

Квалитетни и скапи кулинарски ножеви

9-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-stavate-vo-mashina-za-sadovi-09.jpg

Садот за јадење на вашето милениче

9-raboti-koi-nikogash-ne-treba-da-gi-stavate-vo-mashina-za-sadovi-10.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 работи во домот кои заборавате да ги исчистите, а оставаат лош впечаток Масата, комодата, работната површина во кујна и подот не се единствените работи ...
10 работи кои се виновни за хаосот во вашата кујна (и време е да ги фрлите) Стари кујнски апарати што ги немате вклучено со години, празни запалки, безброј ...
Трик за машина за садови: Како да ви ги собере високите чаши и тегли на горната полица? (видео) Дали редовно ја користите машината за садови? Дали го знаевте овој трик за помес...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg