7 работи кои треба да ги чистите и фрлате на неделно ниво

Хаосот низ дома најчесто настанува поради недоволно откажување, односно фрлање на работите кои само зафаќаат простор, а не ви користат.

7-raboti-koi-treba-da-gi-cistite-i-frlate-na-nedelno-nivo-001.jpg

Постојат 7 работи кои треба да ги проверувате и фрлате на неделно ниво:

1. Хартија, кеси, сметки

Сите промотивни флаери, сметки и кеси кои не ги користите треба да ги сортирате или фрлате најмалку еднаш во текот на неделата.

2. Празни шишиња и тегли

Покрај кујнските шишиња и тегли, треба да ги проверите и козметичките производи и да ги фрлите празните кутии и опаковки.

7-raboti-koi-treba-da-gi-cistite-i-frlate-na-nedelno-nivo-01.jpg

3. Свежо цвеќе

Исушеното цвеќе ниту е пријатно за очите, ниту за енергијата и атмосферата која владее во домот.

4. Стара облека

Еднаш во неделата направете „чистка“ на сите поткинати чорапи, износена долна облека, стари крпи, исфлекани маици кои никако да ги исчистите...

7-raboti-koi-treba-da-gi-cistite-i-frlate-na-nedelno-nivo-02.jpg

5. Шминка и накит

Еднаш во неделата стекнете рутина да ја проверувате состојбата на шминката и накитот.

6. Дупликати

Многумина имаат по два до три пара од ист предмет, кои само им зафаќаат простор, а реално користат само еден. Слушалките, ножичките или каблите кои ги имате во повеќе примероци не мора да ги фрлите, но сортирајте ги во посебни кутии и кренете ги на место подалеку од дофат.

7. Мејлови и пораки на социјални мрежи

Со оглед на тоа што секојдневно пристигнуваат по десетици, па и стотици мејлови и пораки по социјалните мрежи, еднаш во неделата е минимумот за нивно чистење.

7-raboti-koi-treba-da-gi-cistite-i-frlate-na-nedelno-nivo-03.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 работи во домот кои заборавате да ги исчистите, а оставаат лош впечаток Масата, комодата, работната површина во кујна и подот не се единствените работи ...
8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
Како да го исчистите ѓонот на патиките со само 3 состојки што веќе ги имате дома? (видео) Белиот ѓон на патиките е кошмар за чистење. Доколку и вие сте од оние што веќе п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg