Намирници кои не треба да ги мешате во фрижидер за подолго да останат свежи


Намирници кои не треба да ги мешате во фрижидер за подолго да останат свежи

Можеби досега не сте обрнувале внимание на тоа, но време е да научите дека не секој зеленчук и овошје се чува во фрижидер, како и дека постојат посебни начини на чување.

namirnici-koi-ne-treba-da-gi-meshate-vo-frizhider-za-podolgo-da-ostanat-svezhi-01.jpg

Иако можеби изгледа привлечно кога ќе ги наредите овошјето и зеленчукот во фрижидерот едно до друго, тоа може да предизвика побрзо сушење или скапување на намирниците.

namirnici-koi-ne-treba-da-gi-meshate-vo-frizhider-za-podolgo-da-ostanat-svezhi-02.jpg

Па, доколку сакате храната да ви биде свежа подолго време, треба да ги користите триковите за соодветно чување на истата.

Доколку не сте ги знаеле, време е да ги научите следните трикови за чување свежи намирници:

Краставиците не ги мешајте со други намирници, оставете им посебен простор

namirnici-koi-ne-treba-da-gi-meshate-vo-frizhider-za-podolgo-da-ostanat-svezhi-02.jpg

Билките третирајте ги како цвеќиња и чувајте ги во тегла со вода

namirnici-koi-ne-treba-da-gi-meshate-vo-frizhider-za-podolgo-da-ostanat-svezhi-03.jpeg

Тиквите не се чуваат заедно со јаболка и круши

namirnici-koi-ne-treba-da-gi-meshate-vo-frizhider-za-podolgo-da-ostanat-svezhi-003.jpg

Коренестиот зеленчук (морков, компир, кромид, цвекло) чувајте го на ладно и темно место

namirnici-koi-ne-treba-da-gi-meshate-vo-frizhider-za-podolgo-da-ostanat-svezhi-04.jpg

Не ги чувајте заедно јаболката и портокалите

namirnici-koi-ne-treba-da-gi-meshate-vo-frizhider-za-podolgo-da-ostanat-svezhi-05.jpg

Доматите чувајте ги на собна температура наместо во фрижидер

namirnici-koi-ne-treba-da-gi-meshate-vo-frizhider-za-podolgo-da-ostanat-svezhi-06.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како свежото цвеќе да трае подолго во домашен амбиент? Вазна полна цвеќе во вашата дневна соба е душа полна љубов и опојни мириси. Но т...
Како да го продолжите рокот на траење на свежите букети? Ако сте од оние кои сакаат да имаат вазна полна со свежо цвеќе, сигурно сте се с...
Водич за почетници: Сè што треба да знаете ако годинава првпат фарбате... Ако сте почетник на тема велигденски јајца, постојат неколку совети кои ги следе...