Работи кои може да ги перете во машина, без да се уништат


Работи кои може да ги перете во машина, без да се уништат

Машината за перење облека може да ни помогне за перење на многу други работи, иако повеќето го избегнуваат тоа, бидејќи се плашат да не им се уништи нешто.

raboti-koi-mozhe-da-gi-perete-vo-mashina-bez-da-se-unishtat-01.jpg

Секако, доколку погрешно ја користите машината за перење облека, може да дојде до расипување на истата, или пак до уништување на она што го перете.

Но, иако досега можеби не сте практикувале, можете да почнете во неа да перете многу повеќе работи кои досега сте ги переле на рака (или сте избегнувале да ги перете), но сепак, треба да бидете многу внимателни и не мора да почнете со најдрагото и најскапото парче.

Работи кои може да ги перете во машина:

Спортска опрема

Ставете ја опремата во специјална торбичка или навлака за перница, користете течен детергент и вклучете на програма за деликатно перење.

raboti-koi-mozhe-da-gi-perete-vo-mashina-bez-da-se-unishtat-02.jpg

Патоси за јога и за во бања

Гумените патоси исто така мора редовно да се перат, а може да ги ставите во машина со некои пешкири и слични работи, да користите програма за деликатно перење и не мора да користите детергент.

raboti-koi-mozhe-da-gi-perete-vo-mashina-bez-da-se-unishtat-03.jpg

Кадифени и пластични играчки

На играчките на децата има многу бактерии, па неопходно е да се перат, а ако немате време за поединечно, ставете ги во вреќа за перење и пуштете ги во машина со двапати помалку детергент од вообичаено.

raboti-koi-mozhe-da-gi-perete-vo-mashina-bez-da-se-unishtat-04.jpg

Еко вреќи за пазарење

Еко вреќите за пазарење се одлични како замена за пластичните, но не треба да заборавите да ги перете. Ставете ги во машина, користете течен детергент, програма за деликатно перење и средна температура.

raboti-koi-mozhe-da-gi-perete-vo-mashina-bez-da-se-unishtat-05.jpg

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

10 работи кои никогаш не треба да ги чувате во бањата Иако некои производи се наменети за да се користат во бањата, дефинитивно не тре...
9 работи кои никогаш не треба да ги ставате во машина за садови Кога ќе се насоберат садови, никој нема желба да ги мие, па најлесно е да се ста...
9 работи од домот од кои треба да се ослободите пред крајот на 2020-та Скршени шолји за чај, стари перници, изветвени пешкири се само дел од работите к...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg