Зошто е неопходно да испрскате оцет околу прозорците?


Зошто е неопходно да испрскате оцет околу прозорците?

Зимата е конечно зад нас, и пролетта која ја чекавме со нетрпение конечно ни пристигна. Топлите сончеви денови нè мамат да ги отвораме прозорците и да дозволиме пролетното ветре да го освежи просторот во кој живееме.

Zosto-e-neophodno-da-isprskate-ocet-okolu-prozorcite-01.png

Сепак, низ ширум отворените прозорците, макар и кога има заштитни мрежи на истите, се случува да навлезе полен или ситни инсекти кои може да се вовлечат и низ најтесните пукнатини и агли кои се невидливи со голо око за нас.

За среќа, постои лесен начин како да ја спречите пролетната и летната наезда од инсекти во домот и тоа со прскање на пестицид во затворен простор, кој не е воопшто штетен и отровен.

Сè што треба да направите е да помешате раствор во однос 50/50 составен од обична вода и бел оцет и да го испрскате околу рамката на прозорецот. Направете го тоа и однадвор и одвнатре, доколку можете.

Како што веројатно знаете, оцетот содржи киселина што поголемиот дел од бубачките не ја толерираат и успешно ќе го спречите нивното навлегување во домот.

Доколку се прашувате што е со непријатниот мирис, имајте предвид дека откако оцетот ќе се исуши, човечкиот нос не го детектира повеќе.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто никогаш не треба да ги оставате чевлите низ домот и да шетате на... Сосема е вообичаено кога ќе си дојдете дома од некаде, барем во ходникот да влез...
Што да правите кога облеката ви мириса лошо дури и после перење? Иако квалитетниот прашок и добриот омекнувач се важни за вашата облека да мириса...
7 работи кои треба да ги чистите и фрлате на неделно ниво Хаосот низ дома најчесто настанува поради недоволно откажување, односно фрлање н...