Како да ја вратите белата боја на извалканите чорапи и да престанете да купувате нови?

Дали ви се случува омилените бели чорапи да не може да се исперат доволно добро, па постојано да купувате нови?

kako-da-ja-vratite-belata-boja-na-izvalkanite-chorapi-i-da-prestanete-da-kupuvate-novi-01.jpg

Со едноставен трик може да престанете да го правите тоа и да научите како да им ја вратите белата боја на чорапите.

Решение за бели чорапи:

Измешајте 5 литри топла вода во сад со лажица сода бикарбона и сок од еден лимон. Мешавината е силна и нагризувачка, па пожелно е да носите ракавици.

Откако ќе ги измешајте состојките, оставете ги чорапите да киснат во мешавината – лимонот и содата имаат плус дезинфекциско својство.

Откако ќе се натопат добро, време е да ги исчистите највалканите делови, односно кај петите. Земете плочка сапун и тријте го местото кое сакате да го исчистите.

Ако нечистотијата е од неодамна, ќе ви биде потребно помлку време, но ако станува збор за застоена нечистотија, ќе биде потребно повеќе време.

За најдобар ефект, оставете ги чорапите во мешавината по 2-3 часа.

Потоа исплакнете ги чорапите и ставете ги во машина со останатите чорапи и облека. 

kako-da-ja-vratite-belata-boja-na-izvalkanite-chorapi-i-da-prestanete-da-kupuvate-novi-02.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како да го исчистите ѓонот на патиките со само 3 состојки што веќе ги имате дома? (видео) Белиот ѓон на патиките е кошмар за чистење. Доколку и вие сте од оние што веќе п...
Даска за сечење и уште 10 предмети во домот кои треба почесто да ги заменувате со нови Гребаниците се неизбежни на даската за сечење, а во нив лесно можат да се акумул...
Предмети што ги користиме „до последно“, но треба почесто да ги менуваме со нови Сигурни сме дека редовно ги перете крпите за бришење, но сепак е препорачливо да...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg