Работи и места во домот што заборавате да ги исчистите, а не треба


Работи и места во домот што заборавате да ги исчистите, а не треба

Завеса во тоалет

На завесата во тоалетот се собираат остатоци од шампони и нечистотии, па не заборавајте да ја исчистите.

Картичките во вашиот паричник

Вашите картички ги употребувате речиси секој ден, без воопшто да помислите колку пати ги допирате. Поради тоа, добро би било да ги чистите и нив.

raboti-vo-domot-shto-zaboravate-da-gi-ischistite-no-bi-trebalo-05.jpg

Клучеви

Исто како картичките, и клучевите се користат секојдневно. За да ги исчистите и заштитите од ’рѓа, потопете ги во раствор од лимон и сол, а потоа исплакнете ги со средство за садови.

Корпи за ѓубре

Бидејќи целиот ваш отпад завршува во корпите, не треба да заборавите да ги чистите и нив. 

raboti-vo-domot-shto-zaboravate-da-gi-ischistite-no-bi-trebalo-06.jpg

Кваки

Дали некогаш сте се сетиле да ги избришете кваките во домот? Ова се можеби најдопираните предмети во вашиот дом, па одвреме-навреме чистете ги.

Површина под тепихот

Можеби редовно го чистите вашиот тепих, но понекогаш треба да исчистите и под него. Барем еднаш месечно тргајте го тепихот и темелно исчистете го подот.

raboti-vo-domot-shto-zaboravate-da-gi-ischistite-no-bi-trebalo-07.jpg

Кујнски уреди

Микробранови, тостери, апарати за кафе… ова се уреди што ги користите редовно и што треба да ги чистите барем два пати месечно.

Играчки

Играчките на вашите деца се совршено тло за бактерии. Кога ќе ги чистите играчките, можете да го замолите вашето дете да ви помогне.

raboti-vo-domot-shto-zaboravate-da-gi-ischistite-no-bi-trebalo-08.jpg

Шишиња за вода

Доколку имате шише за вода, важно е да го чистите секој ден.

Спирова С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Работи кои може да ги перете во машина, без да се уништат Машината за перење облека може да ни помогне за перење на многу други работи, иа...
10 работи кои никогаш не треба да ги чувате во бањата Иако некои производи се наменети за да се користат во бањата, дефинитивно не тре...
9 работи кои никогаш не треба да ги ставате во машина за садови Кога ќе се насоберат садови, никој нема желба да ги мие, па најлесно е да се ста...

Најчитани неделава