Работи и места во домот што заборавате да ги исчистите, а не треба

Чистењето е активност што не му се допаѓа на никој, па сите се обидуваме да ја направиме што е можно пократка. Понекогаш, ова вклучува и прескокнување на некои предмети во домот, кои сепак би требало да ги исчистите.

raboti-vo-domot-shto-zaboravate-da-gi-ischistite-no-bi-trebalo-01.jpg

Дури и ако сакате темелно да го чистите домот, голема е веројатноста да заборавите да ги исчистите овие работи.

Што не треба да прескокнувате кога чистите?

Фрижидер

Фрлете ја целата расипана храна и добро исчистете ја внатрешноста на фрижидерот. Фиоките можете да ги ставите во топла вода, а потоа да ги исчистите со средство за миење садови.

Перници

Не е доволно да ги перете само навлаките, одвреме-навреме треба и перниците. Едноставно, следете го упатството на нивната етикета.

raboti-vo-domot-shto-zaboravate-da-gi-ischistite-no-bi-trebalo-02.jpg

Рамки на прозорци

Иако можеби редовно ги чистите прозорците, веројатно заборавате на рамките. За ова можете да употребите малку оцет, а тешко достапните места исчистете ги со чепкалка за уши.

Фиоки и висечки елементи во кујна

Барем два пати месечно, испразнете ги фиоките и висечките елементи во кујната и темелно исчистете ги.

raboti-vo-domot-shto-zaboravate-da-gi-ischistite-no-bi-trebalo-03.jpg

Маси и столчиња во дворот и на терасата

И мебелот што се наоѓа надвор од домот треба да го чистите одвреме-навреме. Најдоброто - доволно е да го чистите само пред да започне сезоната.

Гаража

Покрај чистењето, важно е и да ја организирате вашата гаража. Ќе се изненадите колку непотребни работи сте собрале со текот на времето.

raboti-vo-domot-shto-zaboravate-da-gi-ischistite-no-bi-trebalo-04.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

9 работи во домот кои заборавате да ги исчистите, а оставаат лош впечаток Масата, комодата, работната површина во кујна и подот не се единствените работи ...
8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg