Како да се мотивирате почесто да го чистите домот?

Ако имате многу простории за чистење, направете список на соби. Овој список може да ви послужи како водич за следење на напредокот во вашата работа и ќе ви помогне да останете мотивирани.

kako-da-se-motivirate-pochesto-da-go-chistite-domot-01.jpg

Иако сите сакаме да го одржуваме домот уреден, тоа веројатно не ве мотивира да чистите секој ден. Нередот постепено се враќа, освен ако редовно не се грижите за тоа.

Ако ви е навистина тешко да се натерате редовно да го средувате домот, ова се неколку совети што ќе ве мотивираат:

Поставете јасни цели

Да се има јасна цел е клучно во овој случај. Дознајте што го создава нередот и размислете што ќе постигнете со чистењето. Ова ќе ви помогне да поставите јасни цели и намери.

kako-da-se-motivirate-pochesto-da-go-chistite-domot-02.jpg

Планирајте го вашето време

Потребно е многу време за чистење, затоа е важно е да го испланирате денот и потребното време. 

Ако, на пример, сакате да ја средите целата куќа или стан, сигурно нема да ви биде доволен еден ден.

Поставете си краен рок за чистење - бидете реалистични и дајте си повеќе време отколку што сте замислиле.

Нема да бидете разочарани ако не завршите навреме, но сигурно ќе бидете горди ако завршите пред крајниот рок.

kako-da-se-motivirate-pochesto-da-go-chistite-domot-03.jpg

Следете го напредокот и наградете го секој успех

Ако имате многу простории за чистење, направете список на соби. Овој список може да ви послужи како водич за следење на напредокот во вашата работа и ќе ви помогне да останете мотивирани.

Покрај списокот, можете да ја фотографирате собата пред да почнете да чистите. Само погледот на фотографијата ќе ви помогне да донесете одлука дали сакате да живеете во тој хаос.

На крај, наградете го успехот. Вистинската награда е чистиот дом, но сепак, малата награда на крајот од напорниот ден ќе ви го олесни овој процес.

kako-da-se-motivirate-pochesto-da-go-chistite-domot-04.jpg

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Работи што ги правите погрешно кога го чистите домот (и можат да бидат опасни) Ги чистите тавите со жичка и користите чистач на пареа за тепихот – со овие греш...
Валкани штекери и уште 9 ситници поради кои домот ви изгледа неуредно во очите на гостите Дамки од бигор на чешмата, расфрлани шминки и овенато цвеќе – постојат ситници н...
9 работи во домот што можете да ги оштетите ако ги чистите (или перете) многу често Можете да ја користите истата крпа и 3-4 дена ако ја закачувате на место на кое ...
6 совети со кои облеката ќе ви остане снежно бела како на првото носење Дали белата облека ви потемнува брзо откако ќе ја купите и веќе ја нема истата с...
Предмети во домот кои е препорачливо да ги заменувате со нови еднаш годишно Завесата во бањата е совршено место за развој на мувла и бактерии, дури и ако ре...
Кафе, квасец: Производи во кујната што ги чуваме погрешно, па најчесто ги фрламе Шеќер - Препорачливо е шеќерот да го купувате во ограничени количини, бидејќи е ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg