6 чекори за лесно чистење на плотната без да ја изгребете

Чистењето на рамната плотна на шпоретот може да биде сериозен предизвик, со оглед на тоа што се работи за површина која е подложна на лесни гребаници.

6 koraka za lako čišćenje ravne ploče na šporetu 665 l_resize.jpg

Не смее да користите абразивни крпи и сунѓерчиња, како и силни средства.

Ова нека ви биде краток водич во 6 чекори:

1. Наполнете еден сад со топла вода и ставете течно средство за миење на садови. Направете пена.

6 koraka za lako čišćenje ravne ploče na šporetu 1_resize.jpg

2. На плотната ставете сода бикарбона.

6 koraka za lako čišćenje ravne ploče na šporetu 2_resize.jpg

3. Натопете една крпа во садот со разреден сјај и исцедете.

6 koraka za lako čišćenje ravne ploče na šporetu 3_resize.jpg

4. Натопената крпа ставете ја преку плотната со сода бикарбона и почекајте 15 минути.

6 koraka za lako čišćenje ravne ploče na šporetu 4_resize.jpg

5. Потоа со влажната крпа пребришете ја плотната, а потврдокорните дамки благо протријте ги со влажно сунѓерче. Никако не ја користете зелената мрежичка.

6 koraka za lako čišćenje ravne ploče na šporetu 5_resize.jpg

6. Не заборавајте дека копчињата чувствителни на допир треба да ги избегнувате, поради сензорите.

6 koraka za lako čišćenje ravne ploče na šporetu 6_resize.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

15 генијални трикови за чистење и организирање на домот што веднаш ќе сакате да ги пробате Можете да го освежите тепихот со мешавина од сода бикарбона и неколку капки етер...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg