Дали има причина зошто кујнските сунѓерчиња постојат во повеќе бои?

Дали розовата, зелената и сината боја на кујнските сунѓерчиња е само маркетинг трик или сепак има некакво значење?

dali-ima-pricina-zosto-kujnskite-sungjercinja-postojat-vo-povekje-boi-01_resize.jpg

Сунѓерчињата се наоѓаат во сечија кујна, но при изборот сите најчесто го одбираат стандардното жолто сунѓерче со зелена поцврста мрежичка.

Зелениот дел, односно покрутиот дел, сите знаеме дека е за отстранување на потврда или залепена храна, но она што ретко кој го знае дека абразивната зелена површина може да биде во поинаква боја.

Зелениот покрут дел е погоден за измивање на тврда, загорена храна, но со него никако не смеете да миете стаклени чаши, бидејќи ризикувате да оставите гребаници.

dali-ima-pricina-zosto-kujnskite-sungjercinja-postojat-vo-povekje-boi-1_resize.jpg

Сунѓерчињата со розов абразивен дел имаат средна мекост. Ова е најдобар избор за да ја отстраните засушената храна која подолго стоела на чиниите, без да оставите гребаници.

dali-ima-pricina-zosto-kujnskite-sungjercinja-postojat-vo-povekje-boi-2_resize.jpg

Жолтиот абразивен дел пак на сунѓерчето е погоден за миење на стаклени садови. Единствено оваа боја на остава гребаници на садовите.

dali-ima-pricina-zosto-kujnskite-sungjercinja-postojat-vo-povekje-boi-3_resize.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 грешки при перењето со кои несвесно ја уништувате облеката Не ја одделувате облеката според боја и материјал и скоро никогаш не ја чистите ...
Што да правите кога не можете да ја отворите теглата - 9 трикови кои не сте ги знаеле Колку пати досега сте се мачеле за да ја отворите теглата со ајвар, слатко или н...
Корисен домаќински трик – како да ги исушите алиштата 3 пати побрзо? Постојат неколку необични, но генијални совети кои се однесуваат на „обичните“ д...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg