8 трикови за чистење на домот кога немате средства

Како да го одзатнете мијалникот, да ги исчистите душеците и да ја светнете тоалетната шолја со продукти кои веќе ги имате дома?

8-trikovi-za-chistenje-na-domot-koga-nemate-sredstva01.jpg

Нема потреба од страв доколку полиците со средства за дезинфекција се празни во супермаркетите, домот можете да го исчистите со продукти кои веќе ги имате дома.

Со сода бикарбона, алкохол и оцет може да завршите голема работа.

Домаќински трикови за чистење:

За да извадите дамка прво ставете лимонов сок, оставете да отстои 30 минути, па нанесете сода бикарбона и тријте сѐ додека дамката не исчезне.

8-trikovi-za-chistenje-na-domot-koga-nemate-sredstva03.jpg

За да го исчистите душекот од вашиот кревет, растресете врз него сода бикарбона со цедалка, нека отстои еден час, а потоа соберете ја со правосмукалка. Содата ќе ја извади влагата и нечистотијата од душекот.

8-trikovi-za-chistenje-na-domot-koga-nemate-sredstva04.jpg

Направете универзално средство за чистење со комбинирање на алкохол и алкохолен оцет – во шише со прскалка ставете една шолја алкохол, една шолја вода и една лажица алкохолен оцет и ќе ги убиете сите бактерии.

8-trikovi-za-chistenje-na-domot-koga-nemate-sredstva02.jpg

Со сода бикарбона и малку вода направете паста со која ќе ја поминете рерната. Нека отстои неколку часа и потоа избришете со влажна крпа.

8-trikovi-za-chistenje-na-domot-koga-nemate-sredstva05.jpg

Уште 4 трикови на следната страна...Би можело да ве интересира:

11 совети и трикови со кои вашата бањa ќе заблеска како нова За брзо и ефикасно чистење на завесата од кадата, испрскајте ја со средство за ч...
8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
Водич за „добри домаќинки“ од 1950-та: Масата за појадок се мести навечер, тоалетот се чисти секој д... Според ова упатство, секој ден треба да избришете прашина, да ја проветрите пост...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg