6 совети со кои ќе го средите гардероберот како професионалец

Колку пати досега не сте можеле да ја најдете омилената блуза бидејќи гардероберот ви е „хаос“?

soveti-so-koi-kje-go-sredite-garderoberot-kako-profesionalec-01.jpg

Наутро ретко кој има време да „копа“ низ облеката, па ако гардероберот не ви е среден, само си создавате проблеми.

Ако сè уште не сте го нашле најдобриот начин да го организирате вашиот гардеробер, тогаш сигурно ќе ви се најдат следниве совети:

Прегледајте ја целата облеката

Ако на облеката има дамка што не се чисти, фрлете ја. Ако имате облека која веќе ви е мала или голема, ослободете се од неа.

Воглавно, ослободете се од сите парчиња облека што не ги носите. Може да биде тешко да го направите тоа, но штом некоја блуза не сте ја облекле две години, веројатно нема да ја облечете ни во иднина.

Организирајте според категорија

Панталоните нека стојат на едно место, блузите на друго, фустаните на трето… Организирајте ја облеката според категорија за полесно да ја наоѓате.

6-soveti-so-koi-kje-go-sredite-garderoberot-kako-profesionalec-02.jpg

Организирајте по боја

Можете да ја организирате облеката и по боја – на едната страна нека стојат темните парчиња, на другата светлите, одвојте посебно место за црните...

Закачалки

Фрлете ги старите и истрошени закачалки и вложете во нови, кои ќе имаат иста боја и големина.

Најдобро е да купите светли закачалки, бидејќи секогаш се попрегледни.

6-soveti-so-koi-kje-go-sredite-garderoberot-kako-profesionalec-04.jpg

Додатоци за полесна организација

Набавете полици или слично за вашиот накит, чанти, колани… На овој начин ќе ослободите повеќе место во гардероберот.

Простор за шапки и шешири

Закачете ги шапките и шеширите на ѕидот. На овој начин нема да ги оштетите, а и ќе ја украсите собата.

6-soveti-so-koi-kje-go-sredite-garderoberot-kako-profesionalec-5.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
10 грешки при перењето со кои несвесно ја уништувате облеката Не ја одделувате облеката според боја и материјал и скоро никогаш не ја чистите ...
Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg