Што оди во машина за перење закопчано, а што откопчано?

Веројатно најголемата грижа кога полните машина е да не оставите некое шарено чорапче во белиот куп или обратно.

shto-odi-vo-mashina-za-perenje-zakopcano-a-sto-otkopcano-001_resize.jpg

Но, ретко кој размислува дали облеката треба да оди во машина откопчана или закопчана.

Затоа, ви даваме неколку основни совети:

Патентите на облеката секогаш мора да се закопчани, бидејќи во спротивно може да ја оштетат останатата облека.

shto-odi-vo-mashina-za-perenje-zakopcano-a-sto-otkopcano-2.jpg

Кошулите, блузите и фустаните секогаш треба да ги откопчувате пред перење, бидејќи копчето може да се закачи и да ја оштети ткаенината.

shto-odi-vo-mashina-za-perenje-zakopcano-a-sto-otkopcano-3.jpg

Облеката која се закопчува како градниците, може да се закачи на другата облека, па најдобро е да ја перете одвоена во платнена кесичка.

shto-odi-vo-mashina-za-perenje-zakopcano-a-sto-otkopcano-1.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 грешки при перењето со кои несвесно ја уништувате облеката Не ја одделувате облеката според боја и материјал и скоро никогаш не ја чистите ...
Садови кои не е паметно да ги перете во машина, инаку ќе се збогувате со нив Многу модерни домаќинки ќе се согласат дека машината за перење е најдоброто нешт...
9 работи на кои е подобро да не штедите, за да не се каете Паметните луѓе точно знаат на што треба да го потрошат својот буџет и на што не ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg