Како правилно да го исперете костимот за капење без да го оштетите?

Сигурно имате барем еден костим за капење што не го носите бидејќи ја изгубил првобитната боја. За ова, најчесто виновен е начинот на перење.

kako-da-go-isperete-kostimot-za-kapenje-bez-da-go-oshtetite-01.jpg

Па, како правилно да го исперете костимот за капење?

Исперете го веднаш после користење

Дури и ако само сте се сончале, кога ќе се вратите од плажа или базен, веднаш исперете го костимот. Кремите за сончање можат да ја оштетат ткаенината и да направат дамки, па важно е да ги отстраните.

Ако сте биле во базен, пак, хлорот дополнително ќе го оштети костимот.

kako-da-go-isperete-kostimot-za-kapenje-bez-da-go-oshtetite-02.jpg

Перете го на рака со нежен детергент

Никогаш немојте да го перете костимот во машина и секогаш користете детергент за деликатна ткаенина.

Како да го исперете?

Наполнете го мијалникот или една кофа со студена вода и додајте малку прашок или вински оцет.

Оставете го костимот во вода 30-тина минути, а потоа исплакнете го со ладна вода.

Немојте да го цедите костимот со силни стискања, бидејќи можете да ја оштетите ткаенината, но и да го растегнете. На крај, оставете го да се суши под сенка – сончевите зраци можат да предизвикаат дополнително оштетување.

kako-da-go-isperete-kostimot-za-kapenje-bez-da-go-oshtetite-03.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
Наместо „генералка“ пред празниците – што да правите секој месец од годината за беспрекорно среден д... Во јануари средете ги новогодишните украси, во февруари исчистете ја кујната, а ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg