Зошто одвреме-навреме е паметно да ги потопите дрвените лажици во вода?

Дрвената лажица е веројатно основата на секоја кујна, но како да знаете кога е време да ја замените? Овој тест ќе ви помогне да откриете.

zosto-odvreme-navreme-e-pametno-da-gi-potopite-drvenite-lazici-vo-voda-01.jpg

Австралискиот готвач Мет Престон тврди дека многу едноставно може да проверите дали користите валкана дрвена лажица.

Ставете ја лажицата во зовриена вода да отстои 20-тина минути.

Бидете подготвени тестот да има малку непријатни резултати, иако секојдневно и темелно ја чистите лажицата.

Ако го добиете овој резултат, време е да ја замените лажицата.

zosto-odvreme-navreme-e-pametno-da-gi-potopite-drvenite-lazici-vo-voda-02.jpeg

Исто така, Мет советува да се префрлите од дрвена, на силиконска варијанта. Тврди дека е похигиенска, поотпорна на топлина и пофлексибилна.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 работи на кои е подобро да не штедите, за да не се каете Паметните луѓе точно знаат на што треба да го потрошат својот буџет и на што не ...
Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
Работи кои никако не треба да ги фрлате во тоалетната школка или мијалникот Ако имате навика да го истурате талогот од кафе во мијалникот или тоалетната шко...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg