Како да откриете кога е време да ја фрлите дрвената лажица за готвење?

Дали и вие сте од оние кои со години користите една иста дрвена лажица за готвење и мислите дека е истрајна? Ви откриваме трик кој ќе ви покаже дали е време да ја фрлите.

kako-da-znaete-koga-e-vreme-da-ja-frlite-drvenata-lazhica-za-gotvenje-01.jpg

Дрвените лажици се нешто што многумина забораваат дека треба почесто да го менуваат.

Дури и при миењето, дали ви се случило некогаш само да ја заплакнете доколку нема залепено храна на неа?

Сето она што сте го готвеле, ако не е темелно измиено, останува во внатрешноста на лажицата.

Корисничка на ТикТок, која открива многу домаќински трикови низ кратки видеа, открива и како да дознаете дали вашата дрвена лажица е чиста или не.

Ставете ја дрвената лажица во чаша, истурете жешка вода и оставете да отстои 30 минути, резултатот ќе ве изненади...

@miss.clean.with.me

I was not prepared for this🤢 Tiktok teaches me so much! ##clean ##cleaning ##satisfying ##asmr ##cleantok ##foryou ##fyp

♬ Bubble pop electric - 𝔞𝔲𝔡𝔦𝔬𝔰 ꕥ

Ако и вашите дрвени лажици ја заматат водата и ја исполнат со остатоци од храна, време е за темелно чистење или едноставно да ја замените со нова, која подобро ќе ја одржувате. 

Во коментарите од видеото, многумина се згрозени и се плашат да го направат ова со своите лажици стари неколку години. 

Ќе бидете ли вие храбри?

 М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 работи на кои е подобро да не штедите, за да не се каете Паметните луѓе точно знаат на што треба да го потрошат својот буџет и на што не ...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
Што да правите кога не можете да ја отворите теглата - 9 трикови кои не сте ги знаеле Колку пати досега сте се мачеле за да ја отворите теглата со ајвар, слатко или н...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg