9 работи заради кои домот ви изгледа валкано и неуредно и покрај тоа што сте чистеле

Измастени соларници, купишта празни ќеси, расфрлани кабли и стари пластични шишиња – некогаш не е доволно само да исчистите со правосмукалка и да поминете со крпче.

9-raboti-zaradi-koi-domot-vi-izgleda-valkano-i-neuredno-i-pokraj-toa-shto-ste-chistele--01.jpg

Иако честопати многумина знаат да кажат дека правеле генералка, запрашајте се дали навистина тоа било така?

Не е доволно само темелно да се собере прашината, да се избришат прозорците и да се прередат украсите.

За домот да ви блеска и да биде уреден, треба постојано да го одржувате, плус да обрнувате внимание на работи кои ги заборавате при генералките.

Колку и да чистите, домот ќе ви остане неуреден ако:

Заборавате да ги исчистите лајсните од плакарите

Во нив се собира многу прашина и влакна, па потребно е темелно да ја извлечете нечистотијата со тенок предмет, да поминете со правосмукалка и со мокра крпа.

9-raboti-zaradi-koi-domot-vi-izgleda-valkano-i-neuredno-i-pokraj-toa-shto-ste-chistele-02.jpg

Фиоките ви се полни со празни, пластични кеси

Наместо по секое пазарење да го полните секое празно ќоше со празни кеси кои ќе се прелеваат, користете платнени вреќи за пазарење.

9-raboti-zaradi-koi-domot-vi-izgleda-valkano-i-neuredno-i-pokraj-toa-shto-ste-chistele-03.jpg

Користите течен сапун во валкано пакување

Наместо да префрлате нов сапун во истиот сад за сапун, кој е стар, валкан од допирање со нечисти раце, подобро одберете автоматски диспензер.

9-raboti-zaradi-koi-domot-vi-izgleda-valkano-i-neuredno-i-pokraj-toa-shto-ste-chistele-04.jpg

Имате расфрлана опрема насекаде

Да, знаеме, ако вежбате секој ден сакате да ви е при рака, но тоа што насекаде по домот има тегови, ластици, подлога за вежбање, патики и слично создава огромен неред, независно колку ќе бришете од околу.

9-raboti-zaradi-koi-domot-vi-izgleda-valkano-i-neuredno-i-pokraj-toa-shto-ste-chistele-05.jpg

Кујната ви е полна со празни, пластични шишиња

Наместо да купувате пластични шишиња кои од непознати причини ги редите на работната маса, купете си шише од квалитетен материјал за повеќе употреби, но чистете го темелно по секоја употреба, независно што е само ваше и во него пиете само вода.

9-raboti-zaradi-koi-domot-vi-izgleda-valkano-i-neuredno-i-pokraj-toa-shto-ste-chistele-06.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
9 работи на кои е подобро да не штедите, за да не се каете Паметните луѓе точно знаат на што треба да го потрошат својот буџет и на што не ...
8 корисни предмети што треба да ги има во сечиј дом Некои ситни проблеми во домот, како олабавен шраф, можете да ги решите и сами, а...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg