8 работи за кои гостите ќе ви замерат, иако нема да ви ги кажат гласно


8 работи за кои гостите ќе ви замерат, иако нема да ви ги кажат гласно

Колку и да ви се блиски луѓето кои ви доаѓаат на гости, може да ви најдат замерка за работите на кои вие не обрнувате внимание.

8-raboti-za-koi-gostite-ke-vi-zamerat-iako-nema-da-vi-gi-kazat-glasno-01 (1).jpg

За да не бидете лош домаќин и за да ги почитувате основните бонтон правила кога ви доаѓаат гости, треба да ги промените овие 8 навики:

1. Не ги чистите влакната од гарнитурата и столчињата од миленикот.

8-raboti-za-koi-gostite-ke-vi-zamerat-iako-nema-da-vi-gi-kazat-glasno-01.jpg

2. Им ги нудите папучите од вашите нозе.

8-raboti-za-koi-gostite-ke-vi-zamerat-iako-nema-da-vi-gi-kazat-glasno-02.jpg

3. Не нудите опции (млеко, шеќер, зачин по вкус) туку послужувате како што јадете и пиете вие.

8-raboti-za-koi-gostite-ke-vi-zamerat-iako-nema-da-vi-gi-kazat-glasno-03.jpg

4. Се обидувате да ги прејадете.

8-raboti-za-koi-gostite-ke-vi-zamerat-iako-nema-da-vi-gi-kazat-glasno-04.jpg

5. Не го чистите подот редовно.

8-raboti-za-koi-gostite-ke-vi-zamerat-iako-nema-da-vi-gi-kazat-glasno-05.jpg

6. Заборавате да ставите нова тоалетна хартија, да смените пешкир и да наполните течен сапун во тоалетот.

8-raboti-za-koi-gostite-ke-vi-zamerat-iako-nema-da-vi-gi-kazat-glasno-06.jpg

7. Ги викате гостите да ви помогнат во кујната, за побрзо да седнете да се видите „на раат.“

8-raboti-za-koi-gostite-ke-vi-zamerat-iako-nema-da-vi-gi-kazat-glasno-07.jpg

8. Сечете едно парче и ги „криете“ десертите по шкафчиња и во фрижидер.

8-raboti-za-koi-gostite-ke-vi-zamerat-iako-nema-da-vi-gi-kazat-glasno-08.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Колку често треба да ги чистите сите делови од бањата? На никој не му е омилено кога ќе дојде време за чистење на бањата, но одредени д...
Водич за чистење: Колку често треба да ги перете работите дома? Перењето на работите во домот не значи дека треба еднаш во неделата сé да ставит...
Мали трикови како да ги исчистите омилените бели патики Со завршувањето на сезоната на снегови, дождови и извалкани чизми, доаѓа времето...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg