Трик за полесно сушење: Како да ставите дупло повеќе парчиња облека на сушара?

Перењето облека е навистина здодевна работа... Испери, закачи, исуши, испеглај. Па имало место за облеката на сушата, па немало каде да ги закачите. Дополнително, родителите на мали деца знаат дека оваа работа станува уште потешка, кога треба да наполните и да закачите две или три машини со помали парчиња облека.

Trik-za-polesno-sushenje-alishta-kako-da-stavite-duplo-povekje-parchinja-obleka-na-sushara-01.jpg

Мајка на ТикТок откри интересен трик за тоа како успеала да го дуплира бројот на облека што успева да го закачи на сушарата.

Лизл Елизабет има свој профил на ТикТок под името @cleaningfreak_cleaningco и на него објавува поголем број домаќински совети.

Во едно од видеата таа покажува дека ако ги стави алиштата на сушарата како што вообичаено ги ставаме – блиску едно до друго – не само што ќе закачиме помалку алишта, туку и дека облеката останува подолго време влажна и стуткана.

Trik-za-polesno-sushenje-alishta-kako-da-stavite-duplo-povekje-parchinja-obleka-na-sushara-02.jpg

Таа користи полесни закачалки коишто ги става на крајот на сушарата и на тој начин успева да закачи околу 73 парчиња облека.

На овој начин, како што вели, облеката се суши побргу, не е стуткана и нема потреба за пеглање. За крај, нејзиниот совет е да се користат лесни закачалки што нема да тежат премногу на сушарата и да ја скршат.

Како и да е, вреди да се проба – особено ако се земе предвид дека доаѓаат летните горештини, а пеглањето на високи температури е едноставно неподносливо.

Погледнете го видеото:

@cleanfreak_cleaningco

It's been a hot minute! how is everyone?? let's chat. #fyp #cleantok #lifehack #hack

♬ Ultimate life hacks - Kelly - The Life Bath

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
9 работи на кои е подобро да не штедите, за да не се каете Паметните луѓе точно знаат на што треба да го потрошат својот буџет и на што не ...
Што да правите кога не можете да ја отворите теглата - 9 трикови кои не сте ги знаеле Колку пати досега сте се мачеле за да ја отворите теглата со ајвар, слатко или н...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg