Генијални трикови за готвење кои ќе ви го олеснат времето поминато во кујна

Со овие трикови, готвењето и целата работа во кујна ќе ви бидат многу, многу полесни.

genijalni-trikovi-za-gotvenje-shto-sigurno-kje-vi-bidat-od-korist-01.jpg

Дали уживате во вкусот на печурките, но мразите што е потребна цела вечност за да ги исечете? Дали можеби сакате киви, но никогаш не успевате да ги излупите како што треба? Тогаш сте на вистинското место.

Овие едноставни кујнски трикови ќе ви помогнат да ги решите и проблемите за кои не сте ни биле свесни дека ги имате и сигурно ќе ви се најдат барем еднаш.

Сечачот за јаболка може да ви користи и за печурки

Ако сакате брзо да ги исечете печурките, можете да користите сечач за јаболка.

genijalni-trikovi-za-gotvenje-shto-sigurno-kje-vi-bidat-od-korist-02.JPG

Уште еден трик за сечење печурки

Ако сакате потенки парчиња, наредете ги печурките на стапче за ражничи и наеднаш ќе можете да исечете 4-5 печурки.

genijalni-trikovi-za-gotvenje-shto-sigurno-kje-vi-bidat-od-korist-03.JPG

Складирање ориз и друга зрнеста храна

Ако при рака немате сад за складирање на оризот, гравот и сличната зрнеста храна, ставете ја во кеса за замрзнување. Потоа исечете го горниот дел од пластично шише, протнете ја кесата низ отворот и затворете го капачето, како на фотографијата.

genijalni-trikovi-za-gotvenje-shto-sigurno-kje-vi-bidat-od-korist-04.JPG

Не ја фрлајте пластичната заштита на шишето масло

Наместо да го фрлате малиот пластичен круг кога отворате ново шише масло, можете да го наместите на отворот. На овој начин од шишето ќе тече помалку масло и ќе можете да бидете попрецизни.

genijalni-trikovi-za-gotvenje-shto-sigurno-kje-vi-bidat-od-korist-05.JPG

Како да ја освежите марулата?

Само затоа што марулата изгледа малку овенато, нема потреба да ја фрлите. Наместо тоа, ставете ја во сад со студена вода и оставете ја да отстои. На ист начин можете да ги „спасите“ и краставиците и лимоните.

genijalni-trikovi-za-gotvenje-shto-sigurno-kje-vi-bidat-od-korist-06.JPG

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
15 генијални трикови за чистење и организирање на домот што веднаш ќе сакате да ги пробате Можете да го освежите тепихот со мешавина од сода бикарбона и неколку капки етер...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg