10 домаќински трикови кои ќе ве поштедат од главоболки

Залепената закачалка на корпата за отпадоци ќе ја држи ќесата да не се изместува.

10-domakjinski-trikovi-koi-kje-ve-poshtedat-od-glavobolki-01.jpg

Понекогаш домашните обврски одземаат многу време и потребни се некои трикови за да си го олесните чистењето на домот.

Овие се токму такви.

Лесни домаќински трикови:

Ако имате дамка од восок на гарнитурата прво ставете коцка мраз или ќесичка со мраз на неа, а потоа штом восокот се смрзне лесно ќе го извадите, без да ја оштетите гарнитурата.

10-domakjinski-trikovi-koi-kje-ve-poshtedat-od-glavobolki-02.jpg

Ставете сад со вода во микробрановата и 2 лажички алкохолен оцет во него, грејте го 5 минути и тој ќе почне да испарува и да ја чисти вашата микробранова од залепените масни наслаги и непријатните мириси. Потоа само избришете со крпа.

10-domakjinski-trikovi-koi-kje-ve-poshtedat-od-glavobolki-03.png

На дното од корпата ставете весник или хартија за да ги апсорбира течностите од отпадоците.

10-domakjinski-trikovi-koi-kje-ve-poshtedat-od-glavobolki-04.jpg

Со детергентот за садови и сунѓерче можете да ги отстраните нечистотиите од тоалетот, кога немате купено соодветни средства.

10-domakjinski-trikovi-koi-kje-ve-poshtedat-od-glavobolki-05.jpg

Залепената закачалка на корпата за отпадоци ќе ја држи ќесата да не се изместува.

10-domakjinski-trikovi-koi-kje-ve-poshtedat-od-glavobolki-06.png

Уште 5 трикови на следната страна...Би можело да ве интересира:

Јагодите се мијат со оцет, компирите се чуваат со јаболко - Трикови како овошјето и зеленчукот да ви... Како да го сочувате компирот за да не пушти никулци, доматите да не скапат, а ја...
Корисен домаќински трик – како да ги исушите алиштата 3 пати побрзо? Постојат неколку необични, но генијални совети кои се однесуваат на „обичните“ д...
15 генијални трикови за чистење и организирање на домот што веднаш ќе сакате да ги пробате Можете да го освежите тепихот со мешавина од сода бикарбона и неколку капки етер...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg