Домашни трикови што можат да ви се најдат во секое време

Наместо да ја фрлате водата од тестенините, ставете им ја на растенијата во домот бидејќи е богата со хранливи материи.

8-domashni-trikovi-shto-mozhat-da-vi-se-najdat-vo-koe-bilo-vreme-01.jpg

Благодарение на интернетот имаме можност да научиме трикови за домот на кои самите не би се сетиле. Обично овие трикови ги олеснуваат домашните обврски или се решение за проблеми со кои сигурно ќе се соочиме барем еднаш.

Погледнете осум вакви трикови што можат да ви се најдат во кое било време:

Кога правите смути или што било во блендер, најпрво додајте ги течните состојки, па потоа другите. На овој начин храната рамномерно ќе се изблендира и нема да ви останат парчиња.

8-domashni-trikovi-shto-mozhat-da-vi-se-najdat-vo-koe-bilo-vreme-02.JPG

За да го избегнете туркањето на облеката кога патувате или кога треба да ја складирате, завиткајте ја во хартија, па потоа здиплете ја.

8-domashni-trikovi-shto-mozhat-da-vi-se-najdat-vo-koe-bilo-vreme-03.JPG

За да ги отстраните дамките од кожените чевли измешајте 1 лажица оцет со 1 чаша вода и исчистете ги чевлите со мешавината.

8-domashni-trikovi-shto-mozhat-da-vi-se-najdat-vo-koe-bilo-vreme-04.jpg

Немојте да ја фрлате водата од тестенините. Наместо тоа, ставете им ја на растенијата во домот – водата содржи хранливи материи од сварените тестенини што ќе им годат на растенијата.

8-domashni-trikovi-shto-mozhat-da-vi-se-najdat-vo-koe-bilo-vreme-05.JPG

За лесно да ги наоѓате пенкалата и моливите што ги користите најчесто, оние што ги користите поретко заврзете ги со ластик.

8-domashni-trikovi-shto-mozhat-da-vi-se-najdat-vo-koe-bilo-vreme-06.JPG

Ако ви остане авокадо, ставете го во сад со парче кромид. Наводно, кромидот ќе ја зачува свежината на авокадото и ќе го спречи потемнувањето.

8-domashni-trikovi-shto-mozhat-da-vi-se-najdat-vo-koe-bilo-vreme-07.JPG

За да се ослободите од непријатниот мирис во домот, едноставно, направете колачиња на кои ќе додадете ванила, цимет или нешто слично со силна арома. Печењето на колачињата ќе ги засени сите непријатни мириси.

8-domashni-trikovi-shto-mozhat-da-vi-se-najdat-vo-koe-bilo-vreme-08.JPG

За да се ослободите од непријатниот мирис во фрижидерот, внатре ставете 2-3 употребени вреќички чај.

8-domashni-trikovi-shto-mozhat-da-vi-se-najdat-vo-koe-bilo-vreme-09.JPG

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

15 генијални трикови за чистење и организирање на домот што веднаш ќе сакате да ги пробате Можете да го освежите тепихот со мешавина од сода бикарбона и неколку капки етер...
Што да правите кога не можете да ја отворите теглата - 9 трикови кои не сте ги знаеле Колку пати досега сте се мачеле за да ја отворите теглата со ајвар, слатко или н...
8 ситници поради кои домот ви изгледа несредено, дури и веднаш по чистење Не се ни сеќавате кога последен пат сте ги варосале ѕидовите, а на закачалките в...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg