Дамки од мастило, пожолтени нокти – за што можете да ја користите пастата за заби?

Пастата за заби ќе ви помогне да го исчистите сребрениот накит, но и да ги отстраните дамките од мастило на облеката.

damki-od-mastilo-pozholteni-nokti-za-shto-mozhete-da-ja-koristite-pastata-za-zabi--01.jpg

Пастата за заби може да ви користи за многу повеќе од орална хигиена. Поради нејзините состојки, таа е одлична за чистење и разни предмети низ домот.

За што сè можете да ја користите пастата за заби?

Одлична е за чистење бели патики

Ако сакате темелно да ги исчистите белите патики, пастата за заби е можеби најдоброто средство, особено за најтврдокорните дамки.

Ставете малку паста на дамките, оставете да отстои 2-5 минути, па истријте ги со четка за заби.

damki-od-mastilo-pozholteni-nokti-za-shto-mozhete-da-ja-koristite-pastata-za-zabi-02.jpg

Им го враќа сјајот на ноктите

Ако ноктите ви се пожолтени од лакови, па дури и цигари, пастата за заби ќе ви помогне да ги избелите.

Нанесете тенок слој паста за заби на ноктите, оставете да делува околу 10 минути, па нежно истријте ги со мека четка за заби.

damki-od-mastilo-pozholteni-nokti-za-shto-mozhete-da-ja-koristite-pastata-za-zabi-03.jpg

Го чисти сребрениот накит

Со пастата заби можете да го исчистите и полирате сребрениот накит.

Прво намокрете го накитот, ставете паста за заби на него и оставете да делува неколку минути, па отстранете ја со мека крпа. Ако на накитот има темни дамки, можете и нежно да ги истриете со мека четка за заби.

damki-od-mastilo-pozholteni-nokti-za-shto-mozhete-da-ja-koristite-pastata-za-zabi-04.jpg

Ги уништува непријатните мириси од термос и пластични садови

Ако термосот и садовите за храна имаат непријатен мирис, можете да ги исчистите со паста за заби.

На сунѓер ставете малку паста и измијте ги со неа.

damki-od-mastilo-pozholteni-nokti-za-shto-mozhete-da-ja-koristite-pastata-za-zabi-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
15 генијални трикови за чистење и организирање на домот што веднаш ќе сакате да ги пробате Можете да го освежите тепихот со мешавина од сода бикарбона и неколку капки етер...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg